ΠΟΛΟ

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νεανίδων

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 13-9 από την Ισπανία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος

Την ήττα με 13-9 από την Ισπανία γνώρισε η Εθνική Νεανίδων στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Βελιγραδίου.

Τα κορίτσια του Κώστα Δήμου προσπάθησαν μέχρι το τέλος της συνάντησης στο Βελιγράδι, αλλά το 0-3 της τελευταίας περιόδου δεν τους άφησε περιθώρια να διεκδικήσουν τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Η ελληνική ομάδα με πρωταγωνίστριες την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη και την Έλενα Κανετίδου αν και βρέθηκε να χάνει με 3-1 στην αρχή του αγώνα, ανέκαμψε και προηγήθηκε με 6-4 στο ημίχρονο.

Στη συνέχεια δέχθηκε πολλά γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο (θύτης η Αλεξάνδρα Αθνάρ που σημείωσε 6 γκολ) και παρά το γεγονός ότι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 9-10, δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα τελευταία 8 λεπτά.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-4, 6-4, 3-0.

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Δήμου): Αρχοντάκη, Φουντωτού, Νίνου Π, Λούδη 1, Κανετίδου 3, Γιαννοπούλου, Νίνου Ειρ., Μυριοκεφαλιτάκη 3, Κατσίμπρη, Δούλη 1, Κοντονή 1, Μπιτσάκου, Γιαννακέα.

Αντίπαλος της Εθνικής στον μικρό τελικό θα είναι η Αυστραλία, η οποία ηττήθηκε 7-5 από την Ιταλία στον έτερο ημιτελικό.