ΠΟΛΟ

Εθνική πόλο γυναικών: Τα έδωσε όλα η Εθνική αλλά γνώρισε την ήττα στον τελικό από την Ισπανία

Δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κόντρα στην Ισπανία.

Η Εθνική πόλο γυναικών δεν κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την ήττα στον τελικό από την Ισπανία.

Τα κορίτσια μας τα έδωσαν όλα, πάλεψαν σε όλο σχεδόν το ματς ώστε να κοντράρουν στην Ισπανία, ωστόσο δεν τα κατάφεραν με το 9-6 να είναι το τελικό σκορ.

Οι Ισπανίδες ήρθαν στον τελικό έχοντας την ταμπέλα του φαβορί και φρόντισαν να δικαιολογήσουν τον τίτλο από τα πρώτα λεπτά, κυριαρχώντας στο νερό και στο πρώτο οκτάλεπτο το σκορ ήταν στο 3-0.

Ωστόσο, στο δεύτερο οι γαλανόλευκες μπήκαν πιο συγκεντρωμένες και με πείσμα, καταφέρνοντας να μπουν και πάλι στο ματς πηγαίνοντας το σκορ στο 4-3.

Το παιχνίδι ήταν πιο κλειστό στο 3ο οκτάλεπτο και χαρακτηριστικό είναι πως μπήκε μόλις ένα γκολ και όλα για όλα παίχτηκαν στα τελευταία λεπτά.

Η έναρξη του τέταρτου οκταλέπτου βρήκε την Ξενάκη να μειώνει σε 5-4 μετά από όμορφη ασίστ της Σιούτη, με τις Ισπανίδες να απαντούν άμεσα με την Ρουίθ, αλλά την Ελευθερία Πλευρίτου να μειώνει σε 6-5 με εξαιρετικό τεχνικό σουτ 5 λεπτά πριν το φινάλε και να κρατάει ολοζώντανη την Εθνική.

Μάλιστα, η Χυδηριώτη έβαλε για τα καλά στο παιχνίδι την Ελλάδα φέρνοντας το ματς στο 6-6. Η Ισπανία ωστόσο εκμεταλλεύτηκε την παίκτρια παραπάνω στην επόμενη επίθεσή της και ανάκτησε το προβάδισμα με την Ρουίθ σε 7-6, για να έρθει η Γκαρθία και να δώσει τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα της κάνοντας το 8-6. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ήρθε και το γκολ της Εσπάρ βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα και διαμορφώνοντας το τελικό 9-6.

Έτσι, η Ισπανία κατέκτησε για δεύτερη σερί φορά το ευρωπαικό πρωτάθλημα πόλο γυναικών.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 1-3, 1-0, 4-3

Ισπανία (Μινγκέλ Άνχελ Γκαΐα Όκα): Τέρε, Έστερ, Νόγκουε, Εσπάρ 2, Ορτίθ 1, Πέρεθ 1, Πρατς, Ρουΐθ 2, Πένια, Φόρκα, Καμούς, Γκαρθία 1, Λέιτον 1

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη 2, Τριχά, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Νίνου, Πάτρα, Σιούτη 1, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική πόλο γυναικών: Τα έδωσε όλα η Εθνική αλλά γνώρισε την ήττα στον τελικό από την Ισπανία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.