ΣΤΙΒΟΣ

Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας: Χρυσό μετάλλιο για τον Γιάννη Γκάρτσιο

Ο Γιάννης Γκάρτσιος κατέκτησε την κορυφή του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας

Το Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας συνεχίζεται και ο Γιάννης Γκάρτσιος έφερε στην Ελλάδα το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν ανδρών με μια εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Γιάννης Γκάρτσιος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν με 15,19μ. (1,1), πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, στο σημαντικότερο αγώνα της χρονιάς.

Ο αθλητής του Δημήτρη Σιούντρη είχε ατομικό ρεκόρ 14,98μ. κι έδειξε πως σύντομα θα είναι σε θέση να διεκδικήσει ακόμη μεγαλύτερες προσπάθειες.

Δεύτερος με 14,66 ήταν ο Κύπριος Ασντιγιαν Σαρτζής και τρίτος ο Βούλγαρος Χατζιτοβτοροβ με 14,59 μέτρο. Ο Γκάρτσιος κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας, στη διοργάνωση που είναι σε εξέλιξη στην πόλη Μπάνσκα Μπιστριτσα.

Στον τελικό του ακοντισμού συμμετείχε η Ελένη Δήμα, που με 45,52 μ. στην έκτη της βολή κατέκτησε την έκτη θέση.

Πηγή: Stivostime.gr

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας: Χρυσό μετάλλιο για τον Γιάννη Γκάρτσιο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.