ΣΤΙΒΟΣ

Ν. Φιλαδέλφεια: Ζώτας και Μπουγά νικητές στα 10χλμ. στον αγώνα στη μνήμη Γιώργου Παπαβασιλείου

Στον 1ο Αγώνα επί ανωμάλου εδάφους στη Ν. Φιλαδέλφεια στα 5χλμ. κέρδισε ο Γιώργος Μίνο και στις γυναίκες η Ναταλία Κατσιάνου.

Με επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου στο Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας ο 1ος Αγώνες Δρόμου επί ανωμάλου εδάφους «Γιώργος Παπαβασιλείου».

Οι καιρικές συνθήκες βοήθησαν τους δρομείς και να πραγματοποιηθεί μια καλή διοργάνωση στη μνήμη της μεγάλης μορφής του στίβου και της ΑΕΚ.

Τον αγώνα διοργάνωσε ο δήμος Ν. Φιλαδέλφειας- Ν. Χαλκηδόνας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στα 10χλμ. νικητές ήταν ο Γιώργος Ζώτας με 36.37, ο οποίος κέρδισε στη γενική. Πολύ καλή ήταν η νεαρή Βερονίκη Μπουγά, που επικράτησε στις γυναίκες στα 10χλμ. με 39.16 και ήταν 8η στη γενική.

Στους άνδρες δεύτερος ήταν ο γνωστός προπονητής του βάδην, Ηλίας Γκαραβέλας με 36.57 και τρίτος ο Νίκος Δρούτσας με 37.06. Στις γυναίκες τη δεύτερη θέση πήρε η Νίκη Σαράντη με 42.43 και την τρίτη θέση η Ροδάνθη- Νίκη Διαμαντέα σε 43.07.

Παράλληλα έγιναν και 5χλμ., με νικητή ένα δυνατό δρομέα και πρωταθλητή στα στιπλ, τον Γιώργο Μίνο. Ο αθλητής του Ολυμπιακού κάλυψε την απόσταση σε 16.23. Τον ακολούθησαν ο Σπύρος- Αλέξης Μιχελάκης με 17.59 και ο Νίκος Δρούτσας σε 18.09.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ναταλία Κατσιάνου με 19.22, δεύτερη ήταν η Ευτυχία Νάπα σε 21.43 και τρίτη η Στεργιανή Κωστίδου με 21.47.

Στο αγώνα δρόμου 1.000μ. για μαθητές των σχολείων καλύτερος στα αγόρια ήταν ο Γιώργος Σπανουδάκης με 3.51 και στα κορίτσια η Ιουλιάννα Ρούσου σε 4.13.

Ο αγώνας έγινε με την τήρηση του υγειονομικού πρωτοκόλλου.

Σε όλους του συμμετέχοντες απονεμήθηκε αναμνηστικό δίπλωμα και για τον περιορισμό της ρύπανσης ο καθένας θα μπορεί να το «κατεβάσει» ηλεκτρονικά στον ιστότοπο του χρονομέτρη. Αναμνηστικό μετάλλιο δόθηκε στους τρεις πρώτους κάθε ηλικιακής κατηγορίας και αναμνηστικό κύπελλο στον νικητή στα 10χλμ. 5χλμ. και 1.000μ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ν. Φιλαδέλφεια: Ζώτας και Μπουγά νικητές στα 10χλμ. στον αγώνα στη μνήμη Γιώργου Παπαβασιλείου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.