ΣΤΙΒΟΣ

Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (29/11/2021)

Το Sportime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από αγώνες στον στίβο στο εξωτερικό, αλλά και τις σημαντικότερες ειδήσεις.

Πολλοί αγώνες διεξάγονται σε όλο τον κόσμο, καθώς και διάφορα νέα που αφορούν τον Στίβο και σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ο Αυστραλός Άινταν Μέρφι στα 18 του πέτυχε μεγάλο ατομικό ρεκόρ στα 200μ. με 20.64 (+2,0) και ανέβηκε 18ος όλων των εποχών σε αγώνες στην Αδελαΐδα.

ΙΛΑΟΥΟΝΓΚ: Σε αγώνα στην πόλη Ιλαουόνγκ η Αυστραλή Μονίκ Κερκ κέρδισε τα 100μ. με 11.59 (+1,6) και ακολούθησε η 16χρονη συμπατριώτισσά της Αλεκσάντρα Στοΐλοβα με 11.72.

ΝΕΪΘΑΝ: Σε αγώνα στο Νέιθαν ξεχώρισαν οι Αυστραλοί Κόνορ Ντίφεϊ με 20.98 (-0,8) στα 200μ. και η Έλα Κόνολι στα 100μ. με 11.50 (+1,3) και στα 200μ. με 23.49.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Η Βρετανίδα Τζες Τζουντ κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Λίβερπουλ και στα 8χλμ. γυναικών σε 26.29, ο οποίος ήταν και τράιαλς για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου. Στην Κ23 καλύτερη ήταν η Αμέλια Κίερκ με 26.53 και στα 10χλμ. ανδρών νικητής ήταν ο Άντριου Μπούτσαρτ με 28.05

ΓΑΛΛΙΑ: Σε αγώνες στη Λιμόζ ο 16χρονος Γάλλος εμποδιστής Πάμπλο Φεγιέ έτρεξε τα 50μ. εμπόδια (Κ18) σε 6.74 στον τελικό και 6.69 στις σειρές.

ΚΑΝΕΣ: Στο μαραθώνιο από τη Νις στις Κάνες, στους άνδρες κέρδισε ο Κενυάτης Ένοκ Οτσάρι με 2:11.21.

ΛΑ ΡΟΣΕΛ: Η Κενυάτισσα Σελεστίν Τσεπτσιρτσίρ κέρδισε τον μαραθώνιο στη Λα Ροσέλ τερματίζοντας σε 2:23.28 που είναι ατομικό της ρεκόρ και ρεκόρ διαδρομής. Δεύτερη ήταν η Αμπέρας Φεγιέσα από την Αιθιοπία με 2:25.32 και τρίτη η Κενυάτισσα Τζούντιθ Τζερούμπετ με 2:26.43. Στους άνδρες νικητής ήταν ο 35χρονος Κενυάτης, πρώην «χάλκινος» ολυμπιονίκης στα 5.000μ., Έντουϊν Σόι με 2:09.16. Δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Ντέιβιντ Κιπρόνο με 2:09.30 και τρίτος ο Ουκρανός Μποχντάν-Ιβάν Χοροντόσκι με 2:10.14.

ΝΑΝΣΙ: Ο Γάλλος Φέλιξ Μπουρ κέρδισε την κούρσα 10χλμ. στη Νανσί με 28.52 και τον ακολούθησαν ο συμπατριώτης του Γιάν Σρουμπ με 29.07 και ο Γάλλος αστέρας των στιπλ Μαχιεντίν Μεκισί με 29.18.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στον πρώτο της αγώνα σε ανώμαλο δρόμο, μετά από τέσσερα χρόνια, η Γερμανίδα «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 5.000μ. Κοστάνζ Κλοστερχάλφεν κέρδισε την κούρσα στο Πφορτζχάιμ και στα 6,6χλμ. με 24.42, αφήνοντας δεύτερη την συμπατριώτισσά της Αλίνα Ρε με 25.14. Οι δύο αθλήτριες έχουν στόχο το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου στο Δουβλίνο στις 12 Δεκεμβρίου. Στους άνδρες και στα 8,8χλμ. πρώτος ήταν ο Γερμανός Μάρκους Γκέργκερ με 30.05.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Καλές επιδόσεις σημειώθηκαν στα 10.000μ. σε αγώνες που έγιναν στη Χατζιότζι. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Έβανς Κεϊτάνι με 27.28.25 και ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Τζέιμς Μουόκι με 27.28.49 και Σάμουελ Μασάι με 27.28.77.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο νεαρός Ισπανός Χοσέ Λουίς Χιμένεθ κέρδισε τα 60μ. σε 6.82 σε αγώνες στην Αντεκέρα

ΑΛΚΟΜΠΕΝΔΑΣ: Στον αγώνα ανωμάλου δρόμου της σειράς World Athletics Tour Gold που έγινε στην Αλκομπένδας, ο αρχικά νικητής Ροντρίγκε Κουϊζέρα από το Μπουρούντι αποκλείστηκε, καθώς στο 10,6χλμ. δεν φορούσε τη φανέλα του συλλόγου του, αλλά μια φανέλα με διαφήμιση. Έτσι, η πρώτη θέση πήγε στον Ισπανό Αμπντεσαμάντ Ουκχέλφεν με 29.23, με δεύτερο τον συμπατριώτη του Κάρλος Μάγιο σε 29.39 και τρίτο τον Τόμας Αγιέκο από την Ουγκάντα με 29.45. Στις γυναίκες επικράτησε η Ντόλσι Τέσφου από την Ερυθραία καλύπτοντας τα 8,04χλμ. σε 26.45 και ακολούθησε η Κενυάτισσα Λούσι Μάβια με 26.49 και η Λικίνα Αμέμπιου από την Αιθιοπία με 27.03.

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ: Ο Ισπανός πρωταθλητής Μοχάμεντ Κατίρ κέρδισε τον διάσημο αγώνα Ζαν Μπουέν 9,9χλμ. στη Βαρκελώνη με χρόνο 29.44 και στις γυναίκες στα 6,6χλμ. πρώτη ήταν η Ισπανίδα Μπεατρίζ Αλβάρεζ με 23.15.

ΣΑΝ ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ: Στο μαραθώνιο στο Σαν Σεμπαστιάν, που έγινε κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες, είχαμε κυριαρχία της Αιθιοπίας, με νικητή στους άνδρες τον Κίντι Ντέρσεχ με 2:12.11 και στις γυναίκες την Μέσερετ Γκέμπρε με 2:27.36.

ΙΤΑΛΙΑ: Ο Κενυάτης Σίπριατ Κότουτ ήταν ο νικητής του φετινού μαραθωνίου στη Φλωρεντία τερματίζοντας σε 2:08.59, αφήνοντας δεύτερο τον συμπατριώτη του Σάμουελ Λομόι με 2:09.54 και τρίτο τον Ολιβιέρ Ιραμπαρούτα από το Μπουρούντι με 2:10.13. Στις γυναίκες κέρδισε η Τσεχάι Αλέμου από την Αιθιοπία με 2:27.21, ενώ με τον ίδιο χρόνο δεύτερη ήταν η συμπατριώτισσά της Μεγκέρτου Ίφα Αλέμου και τρίτη ήταν η Κενυάτισσα Μέρσι Τζέροπ με 2:27.32.

ΠΑΛΜΑΝΟΒΑ: Κενυάτες επικράτησαν στον ημιμαραθώνιο στην Παλμανόβα, με πρώτο στους άνδρες τον Έντουιν Κιμπέτ με 1:06.54 και την Βερόνικα Νιέρι στις γυναίκες με 1:11.42.

ΚΑΝΑΔΑΣ: Στο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου του Καναδά που έγινε στην Οτάβα, στα 10χλμ. πρώτος ήταν ο Τζον Γκέι με 31.34 και στις γυναίκες η Ζενεβιέβ Λαλόντ με 36.21.

ΚΕΝΥΑ: Στη Νακούρου έγιναν κούρσες ημιμαραθωνίου και 10χλμ., αλλά αναφέρεται πως η διαδρομή ήταν μικρότερη, περίπου 20,5χλμ. Νικητής ήταν ο Κενυάτης Ντάνιελ Σίμιου με 59.03 και στις γυναίκες η συμπατριώτισσά του Κάθριν Ρέλιν με 1:07.29. Στα 10χλμ. που η απόσταση ήταν 9,3χλμ. κέρδισαν οι Κενυάτες Κορνίλιους Κεμπόι με 28.54 και η Ντέιζι Τζεπκεμέι με 32.26.

ΜΕΞΙΚΟ: Η Κενυάτισσα Λούσι Τσέρουιγιοτ κέρδισε τον μαραθώνιο στην πόλη του Μεξικού τερματίζοντας σε 2:27.22, ενώ στους άνδρες νικητής ήταν ο Μεξικανός Ντάριο Κάστρο Πέρεζ με 2:14.51.

Ν. ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Η Νεοζηλανδή σπρίντερ Ρόζι Έλιοτ κέρδισε τα 200μ. με 23.59 (+1,9) σε αγώνα στο Κριστσέρτς.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σε αγώνα ανωμάλου δρόμου της κατηγορίας WA Tour Silver στο Τίλμπουργκ η Σουηδέζα Μέραφ Μπάχτα ήταν η νικήτρια στα 8χλμ. με 27.43, ενώ στους άνδρες κέρδισε στα 10χλμ. ο Ελβετός Τζόνας Ράες με 29.56, ίδιο χρόνο με τον δεύτερο, τον Ολλανδό Μάικ Φόπεν.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Στην Τομάζοφ Λουμπέλσκι έγινε το πολωνικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου με νικητές στα 8χλμ. τον Καμίλ Γιαστρέμπσκι με 26.58 και στα 6χλμ. γυναικών την Μπεάτα Τόπκα με 23.21.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Η νεαρή Μαριάνα Ματσάδο κέρδισε τον τίτλο στο πορτογαλικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγινε στη Βαλ Ντε Κάμπρα με 27.43, ενώ στους άνδρες νικητής ήταν ο Σάμουελ Μπαράτα με 30.12.

Σ. ΑΡΑΒΙΑ: Στον ημιμαραθώνιο στο Κόμπαρ, που έγινε με ζέστη, αέρα και υγρασία νικητής ήταν ο Κενυάτης Ρόνζας Κιπλίμο με 1:02.05 και στις γυναίκες η συμπατριώτισσά του Γκλόρια Κάιτ με 1:12.42.

ΤΣΕΧΙΑ: Στο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου της Τσεχίας, που έγινε στη Βαλάσκε Μετζιρίτσι νικητής στα 10χλμ. ήταν ο Γιατσίμ Κόβαρ με 33.58 και στα 8χλμ. γυναικών η Τερέζα Χρότσοβα με 30.37.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (29/11/2021)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.