ΣΤΙΒΟΣ

Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (8/11/2021)

Το Sportime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από αγώνες στον στίβο στο εξωτερικό, αλλά και τις σημαντικότερες ειδήσεις.

Πολλοί αγώνες διεξάγονται σε όλο τον κόσμο, καθώς και διάφορα νέα που αφορούν τον Στίβο και σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Σε αγώνα στο Σαλίσμπουρι ο 18χρονος Αυστραλός Άινταν Μέρφι κέρδισε τα 100μ. σε 10.20 (+3,4) και τα 400μ. με 47.23.

ΝΕΪΘΑΝ: Σε μίτινγκ στην πόλη Νέιθαν ξεχώρισαν ο Σάιμον Γκρεγκ με 10.39 (+1,1) στα 100μ. και στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες επικράτησε η Κρίστι Έντουαρντς με 11.66 (-1,2), η οποία κέρδισε και τα 200μ. σε 23.17 (-1,0). Στο διακοσάρι δεύτερη ήταν η 16χρονη Τόρι Λιούις με 23.42.

ΒΕΛΓΙΟ: Ο Γερμανός Σάμουελ Φίτβι κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Μολ, που ανήκει στη σειρά της World Athletics Bronze καλύπτοντας τα 9,2χλμ. σε 28.42. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Βελγίδα Τζούλια Φαν Βελτχόφεν που κάλυψε τα 6,2χλμ. σε 22.12.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Πέθανε σε ηλικία 57 ετών από ανακοπή καρδιάς ο Λουίζ Αντόνιο ντος Σάντος. Ο Βραζιλιάνος δρομέας ήταν νικητής δύο φορές στο μαραθώνιο του Σικάγο και «χάλκινος» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 1995 στο Γκέτεμποργκ. Επίσης, είχε πάρει τη 10η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1996 στην Ατλάντα. Η βραζιλιάνικη ομοσπονδία στίβου κήρυξε τριήμερο πένθος.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Ο Άντι Μπούτσαρτ και η Λάουρα Μιούιρ ήταν οι νικητές του πρωταθλήματος ανωμάλου δρόμου της Σκωτίας κερδίζοντας την κούρσα 4χλμ. σε 11.47 και 13.09 αντίστοιχα, στη διοργάνωση που έγινε στην πόλη Λάναρκ.

ΓΑΛΛΙΑ: Η Γαλλίδα Οφελί Κλοντ- Μποξμπερζέ επέστρεψε από την τιμωρία της για την υπόθεση ντόπινγκ και έτρεξε στα αγώνα 10χλμ. στην πόλη Κολμάρ και ήταν νικήτρια με χρόνο 34.36.

ΗΠΑ: Σε ένα καθαρό και κρύο πρωινό έγινε στη Ν. Υόρκη το πρωτάθλημα ΗΠΑ 5χλμ. με νικητές την Γουέινι Κελάτι και τον Ντριού Χάντερ. Η πρώτη τερμάτισε σε 15.18 και σημείωσε νέο ρεκόρ διαδρομής και ο δεύτερος τερμάτισε 13.53. Οι δύο αθλητές κέρδισαν από 12.000 δολάρια χρηματικό έπαθλο, σε έναν αγώνα που ήταν ο μεγαλύτερος που έχει γίνει στον κόσμο στα 5χλμ. Δεύτερος στους άνδρες ήταν ο Ματ Σέντροβιτς με 13.53.

ΙΝΔΙΑΝΑΠΟΛΗ: Νικητές στο μαραθώνιο στην Ινδιανάπολη ήταν οι Αμερικανοί Ίαν Κάρτερ σε 2:16.22 και η Κριστίνα Μέρφι με 2:37.52.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Η 19χρονη Κιγιόνο Τανάκα έτρεξε τα 100μ. εμπόδια σε 13.47 (+2,0) σε αγώνες στην Κιτακιούσου σημειώνοντας σχολικό ρεκόρ λυκείων.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σε αγώνα βάδην, που γίνεται μία ημέρα νωρίτερα από τον παραδοσιακό αγώνα ανωμάλου δρόμου, στα 5χλμ. ανδρών νικητής ήταν ο Μαρκ Τουρ με 19.24 και στις γυναίκες η Ρακέλ Γκονζάλες με 21.43.

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ: Η 20χρονη Τάντου Τεσόμε από την Αιθιοπία στο ντεμπούτο της στο μαραθώνιο κέρδισε στην κούρσα στη Βαρκελώνη τερματίζοντας σε 2:23.53, ενώ στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Σάμουελ Κοσγκέι με 2:06.03.

ΜΑΔΡΙΤΗ: Ο Νίκολας Ρέτζιντορ ήταν νικητής της κούρσας 10χλμ. στο Παρίσι με επίδοση 29.18, ενώ στις γυναίκες καλύτερη ήταν η Λίντια Κάμπο σε 33.15.

ΣΑΝ ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ: Οι Ζενέμπου Φικάντου και Ζέρφε Γουντεμέγκεν από την Αιθιοπία έκαναν το 1-2 στον αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Σαν Σεμπαστιάν, που ανήκει στη σειράς Bronze της World Athletics τερματίζοντας σε 25.28 και 25.39 αντίστοιχα. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Ροντρίγκε Κουιζέρα από το Μπουρούντι με 26.56.

ΤΟΛΕΔΟ: Ο Χοσέ Εσπάνια κέρδισε τον ανώμαλο δρόμο στο Τολέδο καλύπτοντας τα 9χλμ. σε 27.18, ενώ στην κούρσα 7,4χλμ. γυναικών πρώτη ήταν η Ιρένε Σάντσεζ- Εσκριμπάνο με 25.35.

ΙΤΑΛΙΑ: Στον ημιμαραθώνιο στη Ρώμη, έγινε παράλληλα και το ιταλικό πρωτάθλημα. Στους άνδρες τον τίτλο πήρε ο Ιλίας Αουανί με 1:02.58, αλλά στη γενική κέρδισε ο Κενυάτης Πάνουελ Μκούνγκο με 1:02.30 και ακολούθησε ο συμπατριώτης του Τζόελ Μουάινα με 1:02.31. Στις γυναίκες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Τζιοβάνα Έπις με 1:11.01, η οποία ήταν πρώτη και στη γενική. Δεύτερη ήταν η Ρεμπέκα Λονέντο με 1:11.07 και τρίτη η Κενυάτισσα Λούσι Μούλι με 1:11.31.

ΚΕΝΥΑ: Στο σιρκουί ανωμάλου δρόμου στην Κένυα ξεκίνησε με τον αγώνα στην πόλη Ματσάκος και τον Εμάνουελ Κίπλαγκατ να είναι ο νικητής στα 10χλμ. σε 29.41, αφήνοντας δεύτερο τον Βίνσεντ Κιπκουρούι με 29.43. Στις γυναίκες στα 10χλμ. επικράτησε η Έσθερ Μπορούρα με 34.08, που άφησε δεύτερη την Κάρεν Τσέμπετ με 34.29. Στην κατηγορία Κ20 στα 8χλμ. πρώτος ήταν ο Γκιντεόν Ρόνο σε 23.27 και στα 6χλμ. η Τζάνετ Τζεπκόετς με 20.51.

ΜΑΡΟΚΟ: Σε αγώνα 10χλμ. στην Φιγκούϊγκ νικητές ήταν Μαροκινοί δρομείς, στους άνδρες ο Ταουφίκ Αλάμ σε 28.57 και στις γυναίκες η Φατίμα Εζάχρα Γκαρντάντι με 33.56.

Ν. ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Αγώνες ανοιχτού έγιναν στο Κριστσέρτς με πολύ αέρα δυσκολεύοντας τους αθλητές. Στα 60μ. κέρδισε ο Τίαν Γουέλπτον με 6.72 (+2,1) και στις γυναίκες η Άννα Πέρσι με 7.31 (+0,7) που είναι ατομικό της ρεκόρ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Στο ουγγρικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγινε στην πόλη Νεμεσβάμος, που είναι ο δεύτερος της σειράς, νικητής στα 7χλμ. ήταν ο νεαρός Γκαμπόρ Καρσάι με 22.54 και στις γυναίκες στα 5χλμ. η Λίλι Τοτ με 17.54.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Η σε αγώνα ρίψεων στο Κίεβο ξεχώρισε η Ουκρανή Ιρίνα Κλίμετς με 65,90μ. στη σφυροβολία.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Στο πολωνικό πρωτάθλημα 5χλμ. που έγινε στη Βαρσοβία νικητές ήταν ο Πάτρικ Κοζλόφσκι σε 14.15 και η Ιζαμπέλα Πασκίεβιτς με 16.11.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ο Κενυάτης Ζάμπλον Τσούμπα κέρδισε τον μαραθώνιο στο Πόρτο με 2:08.58 και στις γυναίκες η Κιντσάν Αλέμα από την Αιθιοπία με 2:28.01.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Σουηδικό νταμπλ είχαμε στον σκανδιναβικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγινε στην πόλη Τούλινγκε. Στους άνδρες πρώτος ήταν ο Ντέιβιντ Νίλσον με 29.11, αφήνοντας δεύτερο το φαβορί, τον Νορβηγό Μπιόναρ Λίλεφοσε με 29.28 και στις γυναίκες κέρδισε η Σάρα Κρίστιανσον με 34.07.

ΤΑΝΖΑΝΙΑ: Στο μαραθώνιο που έγινε στη Ντοντόμα νικητής ήταν ο Τουμαΐνι Χάμπιε από την Τανζανία με 2:17.14 και στις γυναίκες η Κενυάτισσα Ίσγκα Τσερούτο με 2:45.02.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Ο 21χρονος Βίκτορ Κίπλανγκατ από την Ουγκάντα ήταν ο νικητής του μαραθωνίου στην Κωνσταντινούπολη τερματίζοντας σε 2:10.18. Δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Ρόμπερτ Κιπκεμόι με 2:10.23 και τρίτος ο Σόλομον Μουτάι από την Ουγκάντα σε 2:10.25. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Κενυάτισσα Σίλα Τζερότιτς με 2:24.15, που άφησε στη δεύτερη θέση την αδελφή της Ζακλίν Τσεπνγκένο με 2:24.21. Τρίτη ήταν η Αγιάντου Άμπντι από την Αιθιοπία με 2:24.45. Συνολικά μετείχαν περίπου 35.000 δρομείς σε όλα τα αγωνίσματα, αφού έγινε και κούρσα 15χλμ. με νικητές τους Κενυάτες Βίκτορ Τσεπκουόνι με 45.02 και τη Ναόμι Τσεπνγκένο με 50.21.

ΤΣΕΧΙΑ: Ο «ασημένιος» ολυμπιονίκης του ακοντισμού Γιακούμπ Βάντλετς κέρδισε για πρώτη φορά τον τίτλο του αθλητή της χρονιάς στην Τσεχία. Έγινε ο πρώτος άνδρας, μετά το 2006 που είχε αναδειχθεί κορυφαίος ο Ρομάν Σέμπρλε που κερδίζει τη διάκριση αυτή. Επίσης, ο προπονητής του, ο θρυλικός Γιάν Ζελέζνι, αναδείχθηκε σε προπονητή της χρονιάς. Στην κατηγορία Κ20 καλύτερος ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του δεκάθλου Φράντισεκ Ντούμπεκ και στην κατηγορία αποκάλυψη της χρονιάς ήταν ένας άλλος νικητής στο Ναϊρόμπι, ο σφυροβόλος Γιάν Ντολεζάλεκ. Όπως συνηθίζεται στο γκαλά, οι αθλητές παρέλαβαν στην κεντρική σκηνή τα βραβεία του και τραγούδησαν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (8/11/2021)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.