ΤΕΝΙΣ

Ιστορική πρόκριση για τον Τσιτσιπά! [vid]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο β’ γύρο ενός τουρνουά της σειράς γκραν σλαμ! Αν και τον δυσκόλεψε στην αρχή του αγώνα ο Κάρλος Ταμπερνέρ, ο Στεφ πήρε την ιστορική πρόκριση για το δεύτερο γύρο του Roland Garros!  Νίκησε τον Ισπανό που βρέθηκε στο κυρίως ταμπλό προερχόμενος από τα προκριματικά...

Νίκησε τον Ισπανό που βρέθηκε στο κυρίως ταμπλό προερχόμενος από τα προκριματικά με 7-5, 6-7(5), 6-4, 6-3 ύστερα από… μαραθώνιο αγώνα 3 ωρών και 35 λεπτών.

Εχουν περάσει 11 χρόνια από την τελευταία φορά που Ελληνας τενίστας νίκησε στον πρώτο γύρο major διοργάνωσης. Ηταν το 2007 όταν ο Κωνσταντίνος Οικονομίδης είχε νικήσει τον Κρις Γκουτσιόνε, επίσης στο παριζιάνικο όπεν.

O Στέφανος άρχισε δυνατά τον αγώνα, προηγήθηκε 5-2 του Ισπανού, ο οποίος όμως ισοφάρισε και έπειτα ακολούθησε μικρό θρίλερ μέχρι να φτάσει στο 1-0 ο 20χρονος Ελληνας τενίστας.

Ο Ισπανός «απάντησε» και ισοφάρισε στα σετ εκπλήσσοντας τους πάντες που πίστευαν ότι ο Στέφανος θα είχε εύκολο έργο απέναντί του. Ο Τσιτσιπάς ναι μεν προηγήθηκε με 6-5, αλλά αυτή τη φορά δεν έκανε μπρέικ στο σερβίς του αντιπάλου του. Το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και εκεί αν κι ο Στεφ προηγήθηκε με 4-1, ο αντίπαλός του επικράτησε με 7-5, τρέχοντας ένα σερί 4-0 από το 5-3 του Τσιτσιπά.

Στα δύο επόμενα σετ ο 20χρονος Ελληνας τενίστας (που πιθανότατα θα αντιμετωπίσει τον Τιμ στο β’ γύρο) βρήκε τα πατήματά του, τελείωσε με τις εκπλήξεις, ήταν πιο αποφασιστικός και πήρε την πρώτη του νίκη σε γκραν σλαμ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιστορική πρόκριση για τον Τσιτσιπά! [vid]», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.