Η Ελληνίδα δεν θα βρεθεί στον τρίτο τελικό της καριέρας της

Σάκκαρη
Σάκκαρη
Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με ανατροπή 3-6, 7-5, 6-1 από την 20χρονη Καζάκα, Έλενα Ριμπάκινα και ολοκλήρωσε μια πολύ καλή εβδομάδα στη Ρωσία, που είχε σαν αποκορύφωμα τη νίκη επί του Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, Μπελίντα Μπένσιτς στα προημιτελικά.

Η Ελληνίδα πάλεψε σκληρά αλλά στο τρίτο σετ του πρώτου ημιτελικού του St. Petersburg Open έμεινε από δυνάμεις…

Το πρώτο σετ κατέληξε σχετικά άνετα στα χέρια της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, η οποία με 6-3 games άνοιξε το σκορ και πήρε το προβάδισμα.

Στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα έγινε σπουδαία μάχη, οι δύο αθλήτριες ήταν ισόπαλες στο 5-5, όμως η Ριμπακίνα πήρε τα δύο επόμενα games και ισοφάρισε το ματς.

Στο τρίτο σετ η Μαρία κατέρρευσε και η Καζάκα πήρε τη νίκη…

Αυτή η ήττα δεν θα επιτρέψει στη Σάκκαρη να ντεμπουτάρει στο Top20 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού η Ριμπάκινα την ξεπερνάει στη βαθμολογία.