ΤΕΝΙΣ

Μαρία Σάκκαρη: Έχασε «δικό» της ματς…

Κρίμα κι άδικο για τη Μαρία Σάκκαρη… Μεγάλη ευκαιρία προκειμένου να προκριθεί στον τρίτο γύρο του Roland Garros έχασε η Ελληνίδα τενίστρια (No29), η οποία -μετά από ένα ματς που διήρκεσε 3 ώρες και 10 λεπτά- ηττήθηκε από την Κατερίνα Σινιάκοβα (Νο42) με 2-1 σετ και συγκεκριμένα με 7-6 (5), 6-7 (8), 6-3. Η 23χρονη...

Η 23χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, όμως τελικά έχασε ένα «δικό» της σετ. Έφτασε εύκολα στο 5-1 και λίγο αργότερα σε δύο σετ-πόιντ, αλλά στη συνέχεια η Τσέχα βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες ισοφάρισε σε 5-5. Κατόπιν το σετ πήγε στο tie-break κι εκεί η αντίπαλος της Σάκκαρη προηγήθηκε 5-1 και τελικά έκανε το 1-0 με 7-6(5)…

Η εξέλιξη αυτή στοίχισε ψυχολογικά στην Ελληνίδα που παρότι κέρδισε το δεύτερο σετ, τελικά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και έτσι είπε «αντίο» στο Γαλλικό Οπεν.

Στο tie-break πήγε και το επόμενο, στο οποίο η Μαρία ήταν εκείνη που ακολουθούσε διαρκώς. Η πρωταθλήτριά μας «κλήθηκε» να γυρίσει νωρίς από το 0-2, ενώ σέρβιρε 2 φορές για να παραμείνει στο ματς, συγκεκριμένα στο 4-5 και στο 5-6, αντιμετωπίζοντας από ένα match point και στα δύο γκέιμς!

Εν τέλει κατάφερε να στείλει το σετ σε ένα ακόμα tie-break, που είχε ακόμη συγκλονιστικότερη εξέλιξη σε σχέση με το πρώτο. Εκεί η Τσέχα είχε την ευκαιρία να φτάσει στη νίκη, καθώς προηγήθηκε με 5-2, αλλά η Σάκκαρη αρνήθηκε έδειξε χαρακτήρα και αρνήθηκε να «λυγίσει». Για την ακρίβεια κερδίζοντας τους 4 επόμενους πόντους πήρε… παράταση ζωής.

Σε εκείνο το σημείο η Ελληνίδα απέκτησε προβάδισμα, χρειάστηκε όμως 4 set point μέχρι να πάρει το tie-break, με 10-8, και να στείλει την αναμέτρηση σε 3ο σετ. Εκεί ωστόσο λύγισε. Η αλήθεια ήταν πως η Σάκκαρη υπέπεσε σε αρκετά λάθη τα οποία εκ των οποίων εκμεταλλεύθηκε η Σινιάκοβα.

Στον τρίτο γύρο ο Τσέχα θα αντιμετωπισει το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης που δεν είναι άλλη από τη Ναόμι Οσάκα. Η αθλήτρια από την Ιαπωνία, επικρατούσε την ίδια ώρα της Βικτόρια Αζαρένκα με 2-1 σετ (4-6, 7-5, 6-3).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαρία Σάκκαρη: Έχασε «δικό» της ματς…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.