ΤΕΝΙΣ

Συνεχίζει στο Ανζί η Γραμματικοπούλου

Πέντε εις βάρος της ματς πόιντ… τελείωσε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου στο όπεν Ανζί των 60.000 δολαρίων στην Γαλλία! Τελικά πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη και την πρόκριση. Αντίπαλός της στον Α’ γύρο ήταν η 20χρονη Κίμπερλι Μπαϊρέλ από την Αυστραλία, νο 353 στον κόσμο, η οποία πήρε το πρώτο σετ με 6-4 και...

Πέντε εις βάρος της ματς πόιντ… τελείωσε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου στο όπεν Ανζί των 60.000 δολαρίων στην Γαλλία! Τελικά πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη και την πρόκριση.

Αντίπαλός της στον Α’ γύρο ήταν η 20χρονη Κίμπερλι Μπαϊρέλ από την Αυστραλία, νο 353 στον κόσμο, η οποία πήρε το πρώτο σετ με 6-4 και έφτασε να προηγείται 5-4 και 40-0 στο δεύτερο. Όμως η 21χρονη Ελληνίδα, νο 174 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε την δύναμη και τις αντοχές, όχι μόνο να αποφύγει την ήττα και να παραμείνει στο παιχνίδι, αλλά να πάρει και το σετ με 7-5.

Στο τρίτο σετ η ψυχολογία της Γραμματικοπούλου ήταν πλέον στα ύψη και το «καθάρισε» με 6-2, σε ένα εκπληκτικό ματς που κράτησε 2 ώρες και 45 λεπτά. Στον Β’ γύρο θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ολλανδή Ρίτσελ Χόγκενκαμπ, νο 121 στον κόσμο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Συνεχίζει στο Ανζί η Γραμματικοπούλου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.