ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Πρόκριση ψυχής επί του Ντιμιτρόφ στο Όπεν της Βιέννης! (vid)

Μεγάλη πρεμιέρα στο μονό στο Όπεν της Βιέννης ο Τσιτσιπάς καθώς πήρε παλικαρίσια πρόκριση επί του Ντιμιτρόφ!

Με ανατροπή στο 1ο σετ, ο Τσιτσιπάς «υπέταξε» τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 2-0 (7-6(6), 6-4) και πέρασε στην επόμενη φάση του Erste Bank Open!
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με μια μεγάλη ανατροπή στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς «υπέταξε» τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 2-0  (7-6(6), 6-4) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του  Erste Bank Open!

Στους «16» ο 23χρονος τενίστας από την Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τον Φρανσίς Τιαφό ο οποίος νίκησε με 2-0 τον Λάγιοβιτς.

Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι η πρόκριση κρίθηκε από το πρώτο σετ. Εκεί που ο Τσιτσιπάς βρέθηκε με την «πλάτη στον τοίχο».

Αλλά επέδειξε τρομερή ψυχραιμία, χαρακτήρα και εκμεταλλεύθηκε κάθε λάθος του 30χρονου Βούλγαρου

Ο Ντιμιτρόφ μπήκε πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να ο Στέφανος να «κυνηγά» στα γκέιμ κατα πόδας.

Το Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης κατάφερε να στείλει το σετ στο τάι μπρεικ (6-6 στα γκέιμς) όμως εκεί ο αντίπαλος του ξέφυγε με 3-6.

Όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει όμως ο Τσιτσιπάς δικαιολογώντας την κλάση του επέστρεψε από την «κόλαση».

Με το σκορ στα γκέιμς στο 7-6 και το σετ πόιντ στο δικό του σερβίς ο «Τσιτσιφάστ» οδήγησε τον Βούλγαρο σε άουτ στη διαγώνιο και το 1-0 στα σετ (σε 63 λεπτά!) ήταν γεγονός!

Όπως γίνεται αντιληπτό η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος του σπουδαίου Έλληνα τενίστα.

Όχι πως ο Ντιμιτρόφ τα… παράτησε, ίσα ίσα που παρέμενε «στενός κορσές» στον «Στεφ», όσο άντεχε.

Ήταν όμως ξεκάθαρο πως ο Τσιτσιπάς είχε την ψυχολογία με το μέρος του πλέον οδηγώντας αυτός την «κούρσα» των γκέιμς.

Συνεχίζοντας να παίρνει πόντους, αλλά και άσους από το σερβίς του ο Τσιτσιπάς «έσβησε» μπρέικ πόιντ του αντιπάλου του για να προηγηθεί με 5-4.

Παραμένοντας ψύχραιμος ο «Στεφ» έκανε το 6-4 και μαζί «κλείδωσε» μια μεγάλη πρόκριση επί ενός δύσκολου αντιπάλου, αν αναλογιστούμε ότι επρόκειτο για την πρεμιέρα του Νο3 στον κόσμο.