ΤΕΝΙΣ

Wimbledon – Σάκκαρη: Να περάσει η επόμενη!

Με μια άνετη πρόκριση ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο Wimbledon η Μαρία Σάκκαρη, επικρατώντας της Ζόι Χάιβς.

Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Wimbledon: Με μια μέρα καθυστέρηση λόγω βροχής, η Μαρία Σάκκαρη πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη στην πρεμιέρα της στο ιστορικό major τουρνουά του Λονδίνου, αποκλείοντας την νο 572 στην παγκόσμια κατάταξη, Ζόι Χάιβς.

Η διαφορά δυναμικότητας της Ελληνίδας πρωταθλήτριας με την αντίπαλό της ήταν εμφανής, με την πρόκριση να έρχεται με 2-0 σετ (6-1, 6-4) έπειτα από 78 λεπτά μάχης.

Στο πρώτο σετ, η Σάκκαρη έκανε μπρέικ στο πρώτο σέρβις γκέιμ της αντιπάλου της και στη συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη, φτάνοντας στο 6-1.

Η αλήθεια βέβαια είναι πως στο δεύτερο σετ η αντίσταση που προέβαλλε η Αυστραλέζα ήταν αξιοσημείωτη, κάτι που φυσικά συνεπάγεται και με την εξοικονόμηση δυνάμεων από την αντίπαλη πλευρά.

Η Χάιβς με ένα μπρέικ μείωσε σε 5-4 γκέιμ και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο σερβίς της, σε ένα σημείο που ωστόσο το νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης, της έσβησε κάθε ελπίδα.

Επόμενο εμπόδιο για την Μαρία είναι η νικήτρια του αγώνα ανάμεσα σε Σάβιλ και Τόμοβα.