ΒΟΛΕΪ

«Χρυσός» Ολυμπιακός, στα ημιτελικά του CEV Cup!

Μεγαλειώδης πρόκριση στο χρυσό σετ επί της Μπουργκάς, παίζει με Τρεντίνο στα ημιτελικά

Μια τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup στο βόλεϊ ανδρών πέτυχε ο Ολυμπιακός, που έκανε την μεγάλη ανατροπή με την Μπουργκάς! Έχοντας χάσει με 3-1 το πρώτο ματς, ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 και μετά να κερδίσει και το χρυσό σετ, πράγμα που κατάφερε και πλέον περιμένει την Τρεντίνο, με στόχο την πρόκριση στον τελικό!

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ ήταν αποφασιστική και καταιγιστική, κερδίζοντας τους Βούλγαρους με συνοπτικές διαδικασίες στο κανονικό ματς (3-0), με το χρυσό σετ να έχει αγωνία μέχρι το 11-10 χάρη στον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, τον Ουσίκοφ, που κρατούσε ζωντανούς τους Βούλγαρους.

Στο χρυσό σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-2, αλλά ο Ράουβερντινκ και μία άουτ επίθεση του Ουσίκοφ, έφεραν το 5-3 στους Πειραιώτες. Όμως ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ με δύο άσους στο σερβίς του, έφερε το σκορ στο 5-6 για τους Βούλγαρους. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω και με τον Σμιτ δημιούργησαν ξανά δύο πόντους διαφορά (9-7). Ο Ουτσίκοφ κράτησε πάλι ζωντανή την Μπούργκας και ισοφάρισε 10-10, αλλά παίρνοντας όλες τις επιθέσεις, θα ερχόντουσαν και λάθη… Έστειλε άουτ την επίθεση, για να γίνει το 12-10 για τον Ολυμπιακό και ο Σμιτ έκανε το 13-10 με δεύτερη επίθεση στους τελευταίους τρεις πόντους! Αυτό ήταν! Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή στην ρεβάνς με τον…. και πλέον στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Τρεντίνο.

Το πρώτο ματς θα γίνει στου Ρέντη στις 26 Φεβρουαρίου, με την ρεβάνς να γίνεται στην Ιταλία, στις 5 Μαρτίου.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-19 (15-11 χρυσό σετ)

**Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Μπουργκάς από 4 άσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πετρέας 10, Μπέμε 14, Σμιτ 19, Τερβαπόρτι 4, Αλεξίεφ 2, Ράουβερντινκ 11 / Στεφάνου (λ.), Χριστοφιδέλης, Δαρίδης (λ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 6.

ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ: Μπρατόεφ 4, Τζόρτζεβιτς 4, Ουσίκοφ 16, Πετρόφ 10, Τοντόροφ 7, Καρτέφ 6 / Σαλπάροφ (λ.), Καριάγκιν, Ιβάνοφ, Πετκόφ 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Χρυσός» Ολυμπιακός, στα ημιτελικά του CEV Cup!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.