ΒΟΛΕΪ

Φίλιππος – Φοίνικας Σύρου 1-3: Ασταμάτητοι «πειρατές» πήραν την κούπα! (vid)

Ο Φίλιππος Βέροιας τα βρήκε... σκούρα κόντρα στον ασταμάτητο Φοίνικα Σύρου που κέρδισε με 1-3 σετ και κατέκτησε την κούπα του League Cup.

Ο Φίλιππος Βέροιας τα βρήκε… σκούρα κόντρα στον ασταμάτητο Φοίνικα Σύρου που κέρδισε με 1-3 σετ και κατέκτησε την κούπα του League Cup.

Φίλιππος – Φοίνικας Σύρου: Ο Φοίνικας Σύρου έδειξε την ανωτερότητά του και με 1-3 σετ κατέκτησε το δεύτερο League Cup της ιστορίας του.

Μετά την τρομερή εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό τον οποίο πέταξαν εκτός διοργάνωσης, οι «πειρατές» δεν είχαν καμία διάθεση να αφήσουν τον τίτλο κατακτώντας έτσι το τρόπαιο.

Με τα καλά σερβίς του Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να πάρει διαφορά τριών πόντων στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς ήταν μπροστά το σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ, φτάνοντας στο 15-25 και κάνοντας το 0-1.

Οι Συριανοί υπέπεσαν σε πολλά λάθη κατά τη διάρκεια του δευτέρου σετ, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της ομάδας από την Ημαθία, μετατρέποντας σε ντέρμπι το ματς. Με άσο του Στερν οι Συριανοί προηγήθηκαν με 16-17 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι την στιγμή που πήγε ο Ιβάν Ράιτς στην γραμμή του σερβίς. Ο Κροάτης διαγώνιος με δύο άσους «καθάρισε» το σετ για τους Συριανούς.

Ο Φίλιππος μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 3-0 με τον Τζιουμάκα. Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 8-2 με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο 18-9 (!). Ωστόσο, οι παίκτες του Φοίνικα δεν τα παράτησαν και έφτασαν το σετ στο 22-20, χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν στην ανατροπή με το σκορ να γίνεται 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι «πειρατές» μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς, όπως και έγινε παίρνοντας διαφορά 7-14, με τους αντιπάλους να πιέζουν προκειμένου να μείνουν κοντά στο σκορ φτάνοντας στο -2, κάτι που δεν ήταν αρκετό καθώς ο Φοίνικας πήρε το σετ με 20-25 και κατέκτησε το πολυπόθητο τρόπαιο.

Τα σετ 1-3 (15-25, 21-25, 25-22, 20-25)

Νίκος Σαμαράς: Το συγκινητικό video-αφιέρωμα της ΕΡΤ3

Α1 Γυναικών πόλο: Εύκολα ο Ολυμπιακός και η Βουλιαγμένη – Σκόραρε η τερματοφύλακας Διαμαντοπούλου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φίλιππος – Φοίνικας Σύρου 1-3: Ασταμάτητοι «πειρατές» πήραν την κούπα! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.