ΒΟΛΕΪ

Φοίνικας – ΠΑΟΚ 1-3: Έβγαλε «ασπρόμαυρη» αντίδραση!

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Σύρο, επικρατώντας του Φοίνικα με 1-3 σετ και ανέβηκε στην 2η θέση.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στο Φοίνικα Σύρου με 1-3 στο εξ’ αναβολής ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Volley League. Ψυχολογική «ένεση» πριν τον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Με αυτή τη νίκη οι «ασπρόμαυροι» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση και έφτασαν τους 24 βαθμούς σε 12 παιχνίδια, αφήνοντας τον Φοίνικα στην τρίτη με 23.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες «κονταροχτυπήθηκαν» ως το τέλος. Στο φινάλε έπειτα από το Video-Check χρεώθηκε στον Τακουρίδη επαφή με το φιλέ και το 24-24 έγινε 25-23.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά, μετά το αρχικό 10-10. Τελικά, ο Φοίνικας Σύρου το πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω, με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν το 1-1 στα σετ, με 23-25.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Με πρωταγωνιστές τους Εβάντρο, Ντεν Ντρις, Τακουρίδη και Τερζή έκανε το 1-2 με 21-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ το παιχνίδι πήγε μέχρι τέλους, φτάνοντας στο 22-22. Ο Δικέφαλος πήρε το προβάδισμα με 22-24, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, αλλά ο άσος του Πριγιέν έδωσε τη πολυπόθητη νίκη τους Θεσσαλονικείς με 24-26 και 1-3 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Συρίγος, Μπαρμπούνης. Γραμματεία: Εμανοηλίδη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 25-23

2ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 23-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 24-26

Τα σετ: 1-3 (25-23, 23-25, 21-25, 24-26)

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ο αρχηγός και ακραίος του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Θανάσης Πρωτοψάλτης δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ απέδειξε πως είναι διεκδικητής του πρωταθλήματος όπως και το περιμέναμε. Ήταν ένα ντέρμπι και ο αντίπαλος ήταν δίκαια ο νικητής. Αυτό που θέλω να πω, είναι πως κακός τα media είχαν ξεγραμμένα τον ΠΑΟΚ. όσον αφορά την συνέχεια, κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι».

Ο πασαδόρος του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Θάνος Μαρούλης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη..Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Έπαιξε πιο ελεύθερα σαν ομάδα και έξυπνα μπορώ να πω. Εμείς από την πλευρά μας προσπαθήσαμε. Ήταν μια κακή ήττα για την ομάδα μου. Έτσι όπως πήγαν τα σετ, μπορούσαμε να το έχουμε πάρει και εμείς με την σειρά μας με 3-1. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες όμως για τον κορονοϊό. Αυτό τελείωσε για εμάς και προχωράμε».

O κεντρικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Τακουρίδης που ήταν από τους κορυφαίους είπε: «Η μεγάλη νίκη είναι προϊόν ομαδικής προσπάθειας. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες και τον προπονητή. Είμαι χαρούμενος που επέστρεψα μετά από ένα δύσκολο τραυματισμό. Κοιτάω να προσφέρω τον καλύτερο μου εαυτό και να βοηθάω την ομάδα μου. Ο ΠΑΟΚ δεν σταματάει την προσπάθεια του».