ΒΟΛΕΪ

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 2-3: Έκανε το βήμα πρόκρισης

Ο Παναθηναϊκούς έβαλε τις βάσεις πρόκρισης στον πρώτο αγώνα στους «32» του Challenge Cup

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 σετ της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ και έκανε το βήμα για πρόκριση στον πρώτο τους αγώνα για τους 32 του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο Παναθηναϊκός  πήρε τη νίκη στο Τελ Αβίβ απέναντι στη Μακάμπι με 2-3 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν ανώτερη και επικράτησε άνετα στο πρώτο σετ με 13-25. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασασαν ρυθμό και κατέκτησαν το δεύτερο με 25-19. Το τρίτο σετ πήγε και πάλι στον Παναθηναϊκό, ενώ το τέταρτο στην Μακάμπι.

Στο τάι μπρέικ το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη με 2-3 στα σετ. Πλέον, στον επαναληπτικό αγώνα χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθεί. Ενδεχόμενη ήττα από την Μακάμπι με 2-3 θα πάει το παιχνίδι στο «χρυσό» σετ.

Ο Ανδρεόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» με 17 πόντους. Για την Μακάμπι 22 πόντους είχε ο Ένσινγκ και 18 ο Φόγερ.

Τα σετ: 13-25, 25-19, 18-25, 25-18, 11-15