ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ: Ήττα από την Μπαστάρντο στο Challenge Cup

Πάλεψε για περίπου δύο ώρες, αλλά λύγισε ο ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Την ήττα με 3-1 σετ από την πορτογαλική Μπαστάρντο, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Challenge Cup, γνώρισε ο «δικέφαλος».

Χωρίς τον Μένιο Κοκκινάκη, οι γηπεδούχοι πάλεψαν για σχεδόν δύο ώρες, προτού λυγίσουν.

Πλέον ο ΠΑΟΚ απέχει δύο σετ από τα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (19/1) στις Αζόρες.

Τι έγινε στο ΠΑΟΚ – Μπαστάρντο

Ο Γιάννης Καλμαζίδης έδωσε φανέλα βασικού στον νεοαποκτηθέντα Αντώνη Μπουράκη.

Στο πρώτο σετ, ο «δικέφαλος» μετέτρεψε το 11-15 σε 22-19, όμως η πορτογαλική ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και άνοιξε το σκορ με 25-23.

Στη δεύτερη παρτίδα, ο ΠAΟΚ δεν επανέλαβε τα ίδια λάθη, αφού ναι μεν βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά όταν έκανε την ανατροπή, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος (26-24).

Ανάλογη εικόνα και στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το 23-23, όταν ο Καρντόζο πήγε στο σερβίς και με δύο άσους έγραψε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους.

Από το -5 επέστρεψε ο ΠΑΟΚ στην τελευταία, όπως αποδείχθηκε, παρτίδα της βραδιάς, φτάνοντας στο 23-24 που έδινε ελπίδες για ισοφάριση.

Τα σετ: 23-25, 26-24, 23-25, 25-27 σε 119′

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Οι πόντοι της Μπαστάρντο προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ),, Πετρέας 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (6/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Κουκλίνσκι 14 (10/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 30% άριστες), Ούντρις 21 (19/31 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 62% υπ. – 31% άριστες), Γάτσης, Σωτηρίου.

ΜΠΑΣΤΑΡΝΤΟ (Ζοάο Κοέλιο): Μπερμούδεζ 18 (16/42 επ., 2 μπλοκ), Νέβες 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρντόσο 18 (14/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ.-22% άριστες), Γκίντερ 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Φερέιρα 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ.-18% άριστες), Περέιρα 13 (11/15 επ., 2 μπλοκ) / Βιγιαλόμπος (λ, 67% υπ.-42% άριστες), Βελάσκεθ, Γκόμεζ, Κούνια 2 (2/2 επ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Ήττα από την Μπαστάρντο στο Challenge Cup», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.