ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-2 σετ: Προβάδισμα τίτλου

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν στη Θεσσαλονίκη με τους «ασπρόμαυρους» να επικρατούν με 3-2 σετ στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ.

Θα τα ξαναπούν! ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός έδωσαν την πρώτη μάχη για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ και το τελικό 3-2 σετ υπέρ των γηπεδούχων άφησε τα πάντα ανοιχτά.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη, αλλά θα χρειαστούν άλλη μία ή έστω τη βοήθεια του χρυσού σετ στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ για να κατακτήσουν τον τίτλο. Την Παρασκευή (13/5) θα κριθεί αυτός με το πρώτο σερβίς να γίνεται στις 19:15.

Για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά το ματς. Το πρώτο σετ ήταν οριακό, αλλά το πήραν οι «ασπρόμαυροι». Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί από κάποια φάση και μετά. Η μία ισοφάριση διαδεχόταν την άλλη μέχρι το 26-26. Μετά οι Ουόλς και Ούντρις έδωσαν το σετ στον ΠΑΟΚ.

Μαζί με αυτό, του έδωσαν ώθηση και ψυχολογία. Κάπως έτσι το δεύτερο σετ πήγε πιο άνετα υπέρ των γηπεδούχων. Με άσο ο Πετρέας έκανε το 11-7 και στη συνέχεια έγινε το 18-12. Προσπάθησε να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός, αλλά με τον Ούντρις να είναι «ζεστός», το σετ έκλεισε με 25-20.

Κάπου εκεί ήρθε η «πράσινη» αντεπίθεση. Στο 3ο σετ το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά, πήρε ένα προβάδισμα και ακόμη και όταν ισοφάρισε σε 11-11 Μπαρνς, δεν άλλαξαν τα πράγματα. Συνέχισε να έχει τα ηνία ο Παναθηναϊκός και να παίρνει το σετ με 22-25.

Δεν άλλαξε κάτι ούτε στη συνέχεια. Οι «πράσινοι» έχοντας το πόδι στο γκάζι πήραν και αυτό το σετ με 22-25 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά, ο Ούντρις «μίλησε» και κάπως έτσι χτίστηκε από νωρίς μία διαφορά. Με 15-9 έγινε το 3-2.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Τα στατιστικά

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-09) σε 146΄.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 29% άριστες), Μπαρνς 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 52% άριστες), Ούντρις 33 (31/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 65% υπ. – 40% άριστες), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 54% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/9 επ., 57% υπ. – 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 16 (15/35 επ., 1 άσσος), Στάλεκαρ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 66% υπ. – 29% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 άσσος), Μπάσης, Ράπτης 12 (12/23 επ., 40% υπ. – 30% άριστες)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-2 σετ: Προβάδισμα τίτλου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.