ΒΟΛΕΪ

Βόλεϊ: Παναθηναϊκός και ΑΕΚ απέκλεισαν Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε μέσα στο Ρέντη τον Ολυμπιακό με 3-2 και η ΑΕΚ έκανε ανατροπή κόντρα στον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο Γυναικών βόλεϊ

Ματσάρες έγιναν στο Κύπελλο Γυναικών βόλεϊ. Τα ντέρμπι μεταξύ των μεγάλων ομάδων έβγαλαν ασπροπρόσωπους όσους επέλεξαν να τα δουν.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό στο Ρέντη. Δύο φορές προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκες» και αμφότερες ήρθε η «πράσινη» απάντηση. Έτσι το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ και εκεί με 15-6 το «τριφύλλι» πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για το τρόπαιο έχοντας πετάξει εκτός τον «αιώνιο» αντίπαλο. Εξαιρετικές ήταν οι Κρος και Χαντάβα.

Στο άλλο μεγάλο ματς της ημέρας (19/1) η ΑΕΚ νίκησε με 3-2 τον ΠΑΟΚ. Η Ένωση έκανε το 2-0 στις λεπτομέρειες, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει και το ματς έμεινε στην κόψη του ξυραφιού έως το φινάλε. Με 18-16 οι «κιτρινόμαυρες» πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Λίντσεϊ και Μπράουν από τη μία πλευρά έκαναν πολύ καλή εμφάνιση, ενώ από την άλλη Φιντόν και Κογιάρ.

Έγιναν και άλλα παιχνίδια, αλλά χωρίς να έχουν τόσο μεγάλο ενδιαφέρον. Η Θέτις επικράτησε με άνεση 3-0 του Πορφύρα και ζορίστηκε μόλις στο πρώτο σετ, ενώ η Λαμία νίκησε τον Απολλώνιο με 3-1 πιο δύσκολα απ’ ό,τι θα περίμενε κανείς δεδομένου ότι τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες. Τέλος, ο Άρης έχασε στο γήπεδό του με 2-3 από τον ΑΟ Θήρας και αποκλείστηκε από το Κύπελλο Γυναικών βόλεϊ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλεϊ: Παναθηναϊκός και ΑΕΚ απέκλεισαν Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.