ΑΕΚ

Τάνκοβιτς: «Φτιαγμένος» να κάνει τη διαφορά (vids)

Ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς χθες έκανε αυτό που χρειαζόταν η ΑΕΚ. Την πήρε από το χέρι στα... δύσκολα και της έφερε ανακούφιση με δύο ενέργειες του κόντρα στο Βόλο που έκαναν τη διαφορά.

Ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς χθες έκανε αυτό που χρειαζόταν η ΑΕΚ. Την πήρε από το χέρι στα… δύσκολα και της έφερε ανακούφιση με δύο ενέργειες του κόντρα στο Βόλο που έκαναν τη διαφορά.

Στο κρίσιμο ματς με τον Βόλο η ΑΕΚ χρειαζόταν γκολ. Παίκτες που θα είχαν τα σωστά τελειώματα στις φάσεις που θα έφτιαχνε η Ενωση κατά τη διάρκεια του ματς. Και ο παίκτης-κλειδί, αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς. Ο Σουηδός τόσο στο 2-1 όσο και στο 3-1 είχε δύο εμπνεύσεις και επαφές με την μπάλα που έκαναν αυτό που έπρεπε. Έστειλαν δηλαδή την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Σουηδός εξτρέμ που ακόμα δεν λογίζεται ως βασικός, όπως για παράδειγμα ο Λιβάι Γκαρσία, έχει προσφέρει ήδη πολλά, συγκριτικά φυσικά με τα λεπτά συμμετοχής του. Πιο συγκεκριμένα, με τα δύο χθεσινά γκολ ο Τάνκοβιτς έφτασε τα 6 γκολ με τη φανέλα της Ενωσης, ενώ έχει μοιράσει και 5 ασίστ σε 1.037 λεπτά συμμετοχής. Πλέον, με την αποχώρηση του Μάρκο Λιβάια, ο Τάνκοβιτς αναμένεται να βρει περισσότερα χρόνο για να ξετυλίξει το ταλέντο του και να βοηθήσει ακόμα περισσότερο την ΑΕΚ. Ωστόσο, αυτό που πρέπει να κάνει είναι να βρει μεγαλύτερη σταθερότητα στην απόδοσή του καθ’ όλη τη διάρκεια του 90λεπτου, καθώς μέχρι στιγμής αυτό είναι που… πληρώνει. Χαρακτηριστικό είναι πως στα 14 ματς που έχει ξεκινήσει βασικός, συνήθως είναι η πρώτη αλλαγή, είτε από τον Μάσιμο Καρέρα, είτε από τον Μανόλο Χιμένεθ.

Ο Σουηδός εξτρέμ δήλωσε πως του αρέσει να σκοράρει, ενώ χαρακτήρισε καταπληκτική την αντίδραση της ομάδας του μετά το 0-1. Για το ματς είπε ο παίκτης «Ωραία νίκη… Πολύ σημαντική για το δεύτερο παιχνίδι που έχουμε να δώσουμε. Μας δίνει λίγο περισσότερη… Πώς να το πω; Λίγο περισσότερη άνεση για το δεύτερο παιχνίδι. Όμως, δεν έχει τελειώσει, είμαστε μακριά απ’ αυτό. Πρέπει να πάμε και να κερδίσουμε κι εκεί, αλλά είμαστε ένα βήμα πιο κοντά», ενώ για την αντίδραση μετά το 0-1 του Βόλου σχολίασε «Είναι πολύ σημαντικό ότι είχαμε εκπληκτική αντίδραση. Πετύχαμε τέσσερα γκολ σε 11 λεπτά. Αυτή είναι εκπληκτική αντίδραση. Με αυτό τον τρόπο πρέπει να συνεχίσουμε. Κάποια παιχνίδια μπορείς να τα τελειώσεις γρήγορα, κάποια πρέπει να τα χτυπήσουμε μέχρι το 90ο λεπτό και σήμερα παλέψαμε μέχρι το 90ο λεπτό».

Τέλος, για το αν ήταν αυτό το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα της ΑΕΚ δήλωσε «Ήταν ένα καλό παιχνίδι. Δε θα πω ότι ήταν το καλύτερό μου παιχνίδι, αλλά ήταν ένα καλό παιχνίδι. Δεν πετυχαίνεις δύο γκολ αν… είσαι χάλια. Είναι φυσιολογικό. Οπότε πιστεύω ότι έκανα ένα καλό παιχνίδι και πέτυχα δύο γκολ,. Μου αρέσει να δίνω βαθμούς, μου αρέσει να βάζω γκολ. Σε ποιον δεν αρέσει να βάζει γκολ; Αν δω μια ευκαιρία να βάλω γκολ, θα προσπαθήσω να βάλω γκολ. Αν δω την ευκαιρία να πασάρω σε έναν παίκτη που έχει καλύτερη θέση από εμένα, θα δώσω την πάσα. Δεν είμαι εγωιστής ως παίκτης».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τάνκοβιτς: «Φτιαγμένος» να κάνει τη διαφορά (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...