ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Τρίο… μπελΚΑΝΤΟ “διπλό” Παναθηναϊκέ

Αν και για 25 λεπτά έπαιξε με τη φωτιά ο Παναθηναϊκός, εντούτοις στο τέλος βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη με 79-90. Μεγάλο διπλό για τους "πράσινους" μετά από 5 συνεχόμενες ήττες εκτός έδρας. Ηγετική εμφάνιση από Καλάθη, Ρίβερς και Λεκαβίτσιους

Ο Παναθηναϊκός μπορεί κι εκτός! Αν και χρειάστηκε να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο εντούτοις οι “πράσινοι” με μπροστάρηδες τους Καλάθη (12π., 1ασ.), Ρίβερς (24π. με 6τριπ.) και το πολυεργαλείο Λεκαβίτσιους (10π.) κατάφεραν να “αλώσουν” την Ανδαλουσία και να κάνουν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης κερδίζοντας με 90-79 την Μάλαγα. Μάλιστα, το εντυπωσιακό είναι ότι ο Παναθηναϊκός κέρδισε εκτός έδρας παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν σφυρίχτηκε ούτε ένα φάουλ υπέρ του!

Οι “πράσινοι” εκτός από μία σπουδαία νίκη είδαν και μία… κατάρα να “σπάει”, καθώς μετρούσαν 5 συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες αγνοώντας το θετικό αποτέλεσμα μακριά από το ΟΑΚΑ για περίπου δυόμιση μήνες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να τρέξει στον αιφνιδιασμό, καθώς από μακριά τα νούμερα ήταν αποκαρδιωτικά (1/8τριπ.). Αυτή η τακτική επιθετικά βγήκε, όμως ό,τι έβαζε μπροστά το… πλήρωνε πίσω. Η «πράσινη» άμυνα αντιμετώπιζε προβλήματα μεγάλα και ειδικά στο ένας εναντίον ενός υπήρχε… πρόβλημα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 24-18.
Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να λύσουν το γόρδιο δεσμό στην επίθεση με το μακρινό σουτ, όμως κάτι τέτοιο περισσότερο άγχωνε και πίεζε την ομάδα παρά την βοηθούσε να βρει τα πατήματα της. Το 1/14 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου επιβεβαιώνει του… γραπτού λόγου το αληθές. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικοί τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι. Η άμυνα των παικτών του Πασκουάλ έδινε δικαιώματα τους Ανδαλουσιάνους κι αυτοί δεν… αρνήθηκαν το δώρο κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (44-32).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την πολυπόθητη «πράσινη» αφύπνιση. Ο Τσάβι Πασκουάλ περιόρισε αρκετά το ροτέισον και ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνα του, επιλέγοντας να επιτεθεί από κοντά αυξάνοντας την κυκλοφορία της μπάλας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 48-34 να μετατραπεί σε 48-42 και να αρχίσει η ελληνική ομάδα να κερδίζει ψυχολογία. Οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν βρει πλέον ρυθμό και με μπροστάρηδες τους Λεκαβίτσιους, Καλάθη και Ρίβερς έτρεξαν μέσα σε 4 λεπτά ένα σερί 16-0 μπαίνοντας για πρώτη φορά σε θέση οδηγού (60-68 στο 31’). Με τον Καλάθη να δημιουργεί, τον Λεκαβίτσιους να δίνει το σύνθημα σε άμυνα κι επίθεση και τον Ρίβερς να ανοίγει την άμυνα με το μακρινό του σουτ κάνοντας προσωπικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα, τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον Παναθηναϊκό που έφτασε τελικά στη νίκη με 90-79.