ΑΕΚ BC

ΑΕΚ – Αντβέρπ 62-51: Αμυνα από ατσάλι

Η νίκη της ΑΕΚ επί της Αντβέρπ με 62-51, στο πλαίσιο του Basketball Champions League ήταν αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς σε όλο το 40λεπτο.

Η άμυνα της ΑΕΚ έκανε θαύματα στο δεύτερο ημίχρονο. Και για πρώτη φορά φέτος η «Ενωση» είχε επιθετικό πλουραλισμό αλλά και «σκληράδα». Η νίκη επί της Αντβέρπ με 62-51, στο πλαίσιο του Basketball Champions League, ήταν αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς σε όλο το 40λεπτο.

Ο Κέντρικ Ρέι (που άκουσε… ουκ ολίγα το τελευταίο διάστημα) ήταν ο κορυφαίος παίκτης της «Ενωσης». Τρομερός ο Σαντ Ρος έκανε… τα πάντα. Πολύτιμος ο Λάνγκφορντ που δεν μονοπώλησε τις επιθέσεις.

Όμως η τρομερή άμυνα της ελληνικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τη διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Βέλγοι πέτυχαν 36 πόντους στο πρώτο μέρος και μόλις 15 στο δεύτερο.

H AEK άρχισε… μουδιασμένα τον αγώνα και παρά το ότι έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ δεν μπορούσε να σκοράρει. Η ελληνική ομάδα είχε 3/12 σουτ κι έτσι δεν κατάφερε να βρει επιθετικό ρυθμό. Η Αντβέρπ προηγήθηκε 11-7 ενώ απέμεναν 3’37’’ για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Παπαθεοδώρου πέρασε τον Σλότερ αντί του Μαυροειδή θέλοντας να κάνει πιο «κινητική» την άμυνα της ΑΕΚ, όμως το πρόβλημα εξακολουθούσε να υφίσταται στην επίθεση. Στο 8ο λεπτό η «Ενωση» είχε ήδη 4/17 σουτ, με τον Λάνγκφορντ να έχει 0/3 και τον Χρυσικόπουλο 0/4.

Η ΑΕΚ έδεσε την άμυνα

Πάντως η άμυνα… έδεσε. Στα τελευταία 3’37’’ η Αντβέρπ πέτυχε μόνο έναν πόντο κι έκλεισε το ημίχρονο με 12-11 υπέρ της. Τα 5/19 σουτ της ΑΕΚ, όμως, ήταν το μεγάλο πρόβλημα στο δεκάλεπτο. Όπως και η έλλειψη δημιουργίας (μόλις 2 ασίστ).

Η ΑΕΚ ακολουθούσε διαρκώς την Αντβέρπ καθώς οι Βέλγοι προηγήθηκαν με 22-18 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Γενικά η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό της και οι παίκτες της Αντβέρπ πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο. Με το μεγάλο επιθετικό όπλο, τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι απενεργοποιημένος (6 πόντοι με 2/7 σουτ) η ΑΕΚ δεν είχε λύσεις. Την ίδια στιγμή είχε αλλάξει και η κατάσταση στα ριμπάουντ καθώς τα 8 επιθετικα των φιλοξενούμενων έκαναν… ζημιά. Στο ημίχρονο η Αντβέρπ προηγήθηκε με 36-33, η ΑΕΚ είχε βελτιώσει τα ποσοστά της (13/23 δίποντα) αλλά στα τρίποντα ήταν απελπισία (1/8).

Ο Λάνγκφορντ άρχισε να συνδέεται με το καλάθι, έγινε ο πρώτος παίκτης της ΑΕΚ με διψήφιο αριθμό πόντων και η «Ενωση» πέρασε μπροστά με 43-36. Η άμυνά της λειτουργούσε καλά καθώς οι Βέλγοι είχαν μείνει για τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι. Το σερί είχε φτάσει στο 12-0.

Καθάρισε…

Με τον Σαντ Ρος να δίνει ρεσιτάλ αμυντικά κι επιθετικά η ΑΕΚ έφτασε στο 47-38 στο 28’ και η ελληνική ομάδα είχε πλέον τον απόλυτο έλεγχο. Το δεκάλεπτο έληξε 47-39 για την «Ενωση». Ποιο ήταν το σπουδαίο της περιόδου; Ότι οι Βέλγοι πέτυχαν τρεις πόντους, όλους από βολές. Αυτό δείχνει πόσο πολύ δούλεψε και κόπιασε στην άμυνα η ΑΕΚ.

Η πολύ καλή παρουσία του Κέντρικ Ρέι (16 πόντοι) έφερε την ΑΕΚ μια ανάσα από τη νίκη όταν προηγήθηκε με 58-47 ενώ απέμεναν 2’30’’ για το τέλος της αναμέτρησης.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (6/12 δίποντα, 4/4 βολές), Ματσιούλις 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαντ Ρος 8 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σλότερ 2 (5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 4 (4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 3, Μαυροειδής 5, Τολιόπουλος

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπέγκιν): Ντουτζίνσκι 20 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φαλ 9, Κέστελοοτ 2, Ρούπνικ, Σάντερς 4, Μπλέιενμπεργκ 5, Ντόνκορ 2, Κλάσεν 2, Ρότζιερς 2, Βάνγουϊν 5