ΑΕΚ BC

ΑΕΚ – Χάποελ Ιερουσαλήμ 91-78: Ξέσπασε και ανέβηκε στην κορυφή

Έχει πλέον το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία

Μέσα σε όλα, έχει πλέον το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία (6-3), καθώς κάλυψε την ήττα της με 85-78 στο πρώτο ματς του Ισραήλ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς προσπαθώντας να παίξει γρήγορα, με πολλά τρίποντα και με μπροστάρηδες φυσικά τους Λάνγκφορντ και Σαντ-Ρος. Η «Ενωση» είχε θέματα στα πρώτα 2,5 λεπτά (3-8) από την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Στη συνέχεια, όμως, βρήκε ρυθμό και γύρισε το ματς 10-10 στο 3’.30’’ με τους Λάνγκφορντ και Σαντ-Ρος να έχουν πετύχει και τους 10 πόντους της ομάδας (από 5π. ο καθένας).

Πρώτο δίποντο για ΑΕΚ στο 4.43’’

Το εντυπωσιακό είναι ότι μέχρι το μέχρι το 4’ (13-13), η ΑΕΚ είχε σκοράρει μόνο με βολές (7/7) και τρίποντα (2/4).

Το πρώτο δίποντο το έβαλε ο Τσάλμερς στο 4΄.43΄΄ (15-15), ενώ τους άλλους πόντους είχαν βάλει οι Λάνγκφορντ (8π.) και Σαντ-Ρος (5π.).

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παρκέ μετά το 6’.20’’ (15-19), παρά τα θέματα που είχε με τα ριμπάουντ (είχε μόνο 6 αμυντικά, έναντι 11 με 5 επιθετικά των Ισραηλινών στο πρώτο 10λεπτο). Πίεσε και πήγε σε πιο ορθολογικές επιλογές στην επίθεση.

Ο Ματσιούλις βγήκε μπροστά και η «Ενωση» έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκε 25-21 στο 9’.30’’, ενώ το δεκάλεπτο έληξε τελικά 25-24.

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο και σκόραρε πάλι κατά ριπάς από τα 6.75μ., αλλά δεν μπορούσε να πάρει μια σημαντική διαφορά. Προηγήθηκε με 40-34 στο 15’ και τελικά το ημίχρονο έληξε 47-43.

Η ΑΕΚ δεν έλυσε ούτε στην δεύτερη περίοδο το πρόβλημα με τα ριμπάουντ και στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 14-22 με τους Ισραηλινούς να έχουν 9 επιθετικά.

Το μυθικό ποσοστό της «Ένωσης» στο τρίποντο (53,3% – 8/15τριπ.) όμως, της επέτρεπε να είναι μπροστά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε θέματα. Ο Λάνγκφορντ έδειξε αποσυντονισμένος, τα τρίποντα δεν έμπαιναν, τα ριμπάουντ συνέχισαν να χάνονται και η Χάποελ Ιερουσαλήμ έκανε το ματς ντέρμπι (56-58 στο 25’.26’’, 58-61 στο 26’, 66-64 στο 29’, 68-66 στο 30’).

Άστραψε και βρόντηξε η ΑΕΚ

Στην 4η περίοδο η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια. Πίεσε, είχε πλουραλισμό στην επίθεση, κάλυψε κάπως το πρόβλημα που είχε στο ριμπάουντ. Η «Ενωση» έκανε ένα επιμέρους σκορ 20-7 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους (88-73 στο 36’.32’’).