ΑΡΗΣ BC

Αγγέλου: «Και μένα αν με έβγαζε ο προπονητής, θα μάλωνα μαζί του»

Τι δήλωσε ο τεχνικός του Άρη για το επεισόδιο με τον Βεργίνη

Ο έντονος διάλογος που είχε ο Βαγγέλης Αγγέλου, με τον Δημήτρη Βεργίνη στη διάρκεια τάιμ άουτ, στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Ολυμπιακό, σχολιάστηκε από τον προπονητή του Άρη.

«Υπήρξε ένταση, εγώ δεν έχω θέμα. Διαφώνησα με τον Βεργίνη. Έχουμε κάνει θέμα, το θέμα με τον Βεργίνη. Είναι παιδί φιλόδοξο και δουλεύει στους δικούς του ρυθμούς. Και μένα αν με έβγαζε ο προπονητής, θα μάλωνα μαζί του. Δεν τον ξαναέβαλα γι αυτή την ένταση, αλλά το αν θα παίζει ή πώς θα παίζει είναι δικό μου θέμα. Δεν σημαίνει ότι έχω δίκιο, αλλά αυτή είναι η άποψή μου», είπε ο Αγγέλου στη συνέντευξη Τύπου.

Για την εικόνα του αγώνα με τον Ολυμπιακό, ο Βαγγέλης Αγγέλου δήλωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι με δύο όψεις, τη μία τη δική μας, την ψυχολογική. Το γιατί χάσαμε από τον Πανιώνιο, γιατί κάναμε τέτοια εμφάνιση στην Ουκρανία. Σε ομάδες που παίζουν τρεις αγώνες σε οκτώ μέρες συμβαίνει αυτό. Και σε μεγαλύτερες ομάδες συμβαίνει… Δεν λαμβάνω υπ’ όψη αυτό το ματς. Δίνουμε μάχη με τον εαυτό μας.

Πρέπει να πιστέψουμε ότι κάποια στιγμή πρέπει να έχουμε συγκεκριμένα στάνταρ, είτε χάνουμε 20 πόντους, είτε είμαστε μπροστά 20 πόντους. Το σημείο που δουλεύουμε τώρα είναι η απόφαση. Στα τελευταία λεπτά με τον Πανιώνιο είχαμε έξι κακές αποφάσεις στην επίθεση και τρεις στην άμυνα. Σήμερα είχαμε τέσσερις στην επίθεση και τέσσερις στην άμυνα. Το μπάσκετ όταν το φέρεις στα 3-4 τελευταία λεπτά από εκεί και πέρα είναι θέμα απόφασης. Η απόφαση είναι θέμα να μπορείς να εμπιστεύεσαι αυτούς που σε προπονούν, αυτούς που διοικούν, τους συμπαίκτες του, τη δουλειά που γίνεται.

Προσπαθούμε όλα αυτά τα να βάλουμε στην ομάδα. Το ψυχοπνευματικό υλικό και η ηθική των παικτών είναι πολύ καλή. Ίσως κάνουμε κάτι λάθος. Δυστυχώς ή ευτυχώς φεύγουμε αύριο για τη Βουλγαρία και επιστρέφουμε για να προετοιμάσουμε αγώνες που έχουν το “πρέπει”».