ΜΠΑΣΚΕΤ

Basket League: Σπουδαίο «διπλό» του Άρη στο Περιστέρι

Με επιθετικό πλουραλισμό ο Άρης πέρασε νικηφόρα από το «Ανδρέας Παπανδρέου» καθώς επικράτησε με 82-75 του Περιστερίου

Ο Άρης έκανε την έκπληξη και επικράτησε με σκορ 82-75 του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για το Top 6 της Basket League.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Σανόγκο με 14 πόντους κι επτά ριμπάουντ ενώ ο Μπλούμπεργκς σημείωσε 16. Από 12 πόντους σημείωσαν οι Ντάνγκουμπιτς και Μίτρου Λονγκ για τους γηπεδούχους.

Με όπλο την καλή άμυνα ο Άρης οδήγησε σε λάθη τους γηπεδούχους, εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 και με επιθετική αιχμή τον Χάρελ προηγήθηκε με 17-6 του Περιστερίου bwin στα μέσα της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς ανεβάζοντας ψηλά το σκορ και διαφορά στο +13 (27-14) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησαν από την άμυνα τους για την επιστροφή και μέσα σε 3:30’’ έτρεξαν σερί 10-0 για να μειώσουν στους τρεις (27-24). Στο 16’ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (29-29) με καλάθι του Μίτρου Λονγκ με συνολικό επιμέρους σκορ 26-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι bwin μπήκε μπροστά με 40-37 στο ημίχρονο.

Το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο καθώς στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ παρά το γεγονός πως ο Άρης με επιμέρους 23-12 μπήκε ξανά μπροστά με 60-52. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν ξανά μειώνοντας στους τρεις (60-57) κι έλυσαν τις διαφορές τους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι μπήκαν συγκεντρωμένοι αναγκάζοντας το Περιστέρι σε συνεχόμενα λάθη και παίρνοντας προβάδισμα με 75-63 στο 35’. Οι παίκτες του Σπανούλη αντέδρασαν ξανά με σερί 10-0 (75-73) μέχρι 1:16’’ πριν από τη λήξη. Σ’ εκείνο το σημείο οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο ψύχραιμοι και πήγαν σε σωστές επιλογές, με συνέπεια να φτάσουν στην επικράτηση.

Tα δεκάλεπτα: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Basket League: Σπουδαίο «διπλό» του Άρη στο Περιστέρι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.