ΜΠΑΣΚΕΤ

Basket League: Tο Περιστέρι του Σπανούλη νίκησε τον ΠΑΟΚ, διπλό ο Προμηθέας – Δείτε τη βαθμολογία

Με νίκες του Περιστερίου, του Προμηθέα και του Ιωνικού, ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα του Σαββάτου (9/10) για την 1η αγωνιστική της Basket League.

Το απόγευμα του Σαββάτου (8/10) έγινε το τζάμπολ του νέου πρωταθλήματος της Basket League με τον Προμηθέα να κερδίζει μέσα στο Λαύριο με 90-80 στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, στη συνέχεια τον Ιωνικό να παίρνει σημαντική νίκη με 89-84 επί του Κολοσσού, ενώ στο ματς της ημέρας το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη «λύγισε» δύσκολα τον ΠΑΟΚ στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 85-77.

Λαύριο – Προμηθέας Πάτρας 80-90

Στο πρώτο ματς χρονικά ο Προμηθέας πραγματοποίησε επιβλητικό πέρασμα από το Λαύριο καθώς επικράτησε με 90-80 της ομώνυμης ομάδας. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, σε όλο το υπόλοιπο της αναμέτρησης η ομάδα του Μάκη Γιατρά οδηγούσε στο σκορ κι έτσι πήρε δικαίως τη νίκη. Για τους νικητές, σούπερ εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Κουλμπόκα (20π., 11ριμπ.) και Κάουαν (20π., ασ. έκαστος, ενώ 15 είχε ο Σίμπσον. Από τους ηττημένους 19 είχε ο Φλαγκ και από 16 Γερομιχαλός και Κόουλ.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Ιωνικός Νίκαιας – Κολοσσός Ρόδου 89-84 παρ. (78-78κ.α.)

Σε ένα ματς που είχε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, ο Ιωνικός ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας στην παράταση του Κολοσσού με 89-84. Ο «αειθαλής» Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19πόντους και 14 ριμπάουντ έκανε τη διαφορά για την ομάδα της Νίκαιας. Καθοριστικοί και οι Καπελάν (17), Χόκινς (13π.) και Αρσενόπουλος (12π.), ενώ από τους φιλοξενούμενους Γιαννόπουλος και Μορέιρα ήταν μόνοι με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Στην κανονική περίοδο ο Χάρης Γιαννόπουλος με 3/3 βολές που κέρδισε από φάουλ του Αρσενόπουλου έκανε το 78-78 (στα 12” πριν το τέλος) και έστειλε το ματς στην παράταση. Παρά την αρνητική εξέλιξη ο Ιωνικός παρέμεινε ψύχραιμος στο εξτρά πεντάλεπτο και με δύο σερί τρίποντα των Σίμονς και Λέισι ξέφυγε με 6π. (86-80 στο 43′) και τελικά επικράτησε με αυτό το +5.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-40, 57-57, 78-78κ.α., 89-84 παρ.

Δείτε εδώ αναλυτικά το φύλλο αγώνα

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 85-75
Μετά τη νίκη στο BCL, το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη μπήκε νικηφόρα και στη Basket League, επικρατώντας με 85-77 του ΠΑΟΚ, σε ένα ματς πραγματικό «θρίλερ». Πρωταγωνιστής για τους περιστεριώτες ο Μάρκους Ντένμον με 23 πόντους και σημαντικά καλάθια στο 4ο δεκάλεπτο, εκεί που ο δικέφαλος είχε προσπεράσει στο σκορ. Καταλυτικός για τους νικητές κάτω από τα καλάθια και ο Μίρο Μπίλαν με 18π. και 7ριμπάουντ.

Από πλευράς ΠΑΟΚ που στο δεύτερο μέρος είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος, Τζέιλεν Χαντς και Γιανίκ Φράνκι ήταν εξαιρετικοί με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα. Μοιραίος για τον δικέφαλο ο Ζαλίν Ράιλι με δύο χαμένες βολές 3 λεπτά πριν το τέλος, όταν η ομάδα του ήταν μπροστά με 71-73.

ΑΕΚ – Απόλλων Πατρών

*Ακόμη δεν έχουν οριστεί ημερομηνίες κι έτσι όλα τα ματς αναφέρεται οτι θα γίνουν στις 15/10.

Η βαθμολογία της Basket League (σε 1 αγώνα)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Basket League: Tο Περιστέρι του Σπανούλη νίκησε τον ΠΑΟΚ, διπλό ο Προμηθέας – Δείτε τη βαθμολογία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.