ΑΕΚ- Ηρακλής 86-61: Ζήσης λαμπρός την οδηγεί

ΑΕΚ- Ηρακλής 86-61: Με τον Νίκο Ζήση να τα κάνει όλα στο παρκέ και τον Κέντρικ Ρέι να είναι «καυτός» από την περιφέρεια η ΑΕΚ επικράτησε του Ηρακλή με 86-61  στο ΟΑΚΑ για την 20η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η 15η συνεχόμενη νίκη για την “Βασίλισσα”. Ο Νίκος Ζήσης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής...

ΑΕΚ- Ηρακλής
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Αυτή ήταν η 15η συνεχόμενη νίκη για την “Βασίλισσα”. Ο Νίκος Ζήσης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ, έχοντας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και κανένα λάθος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει κύριους εκφραστές των επιθέσεων της τους εξαιρετικούς Ζήση, Ρέι και να προηγείται του Ηρακλή με 19-6 στο πρώτο πεντάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενη προσπάθησαν να μειώσουν με το Καββαδά αλλά οι δύο παίκτες της «Ένωσης» συνέχισαν να είναι απίστευτα εύστοχοι από την περιφέρεια και η ομάδα του Παπαιθεοδώρου έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +18 (30-12)!

Με μπροστάρηδες τους Καββαδά, Σούλερ, Χάνλαν ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα των γηπεδούχων και έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (39-30, 28′), για να διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου ο Λάνγκφορντ με τρίποντο (44-32).

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και κατάφερα στο τρίτο δεκάλεπτο να μειώσουν μετά από συνεχόμενα τρίποντα του Μανωλόπουλου στους 6 πόντους (55-49, 28′).

Ωστόσο μετά το 32ο λεπτό, η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στην επίθεση και τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 21-5 (81-59, 39′) έφτασε στην επικράτηση με τελικό σκορ 86-61.

Tα δεκάλεπτα: 30-1 2, 44-32, 60-51, 86-61

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάνκοβιτς 9 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 9, Χρυσικόπουλος 3 (1), Ζήσης 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσάλμερς 3 (5 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (3/4 τρίποντα), Ματσιούλις 11 (3/4 τρίποντα), Γκίκας 2, Μαυροειδής, Γιαννόπουλος 6 (2/7 τρίποντα), Σότερ 3.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καντζούρης): Τέπιτς 4 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 11 (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Σούλερ 12 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντέιβις 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μανωλόπουλος 6 (2), Κακαρούδης 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Γκάβιν 2.