Άρης – Ρέθυμνο 81-87: Παρέμειναν στην κατηγορία οι Κρητικοί

Το Ρέθυμνο έφυγε με τη νίκη 87-71 από την έδρα του Άρη και εξασφάλισε την παραμονή της στην Basket League.

Το Ρέθυμνο με εκπληκτική εμφάνιση του Μπαρτ έφυγε με τη νίκη 87-71 από την έδρα του Άρη και εξασφάλισε την παραμονή του στην Basket League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, προηγούμενοι με 10-2, με το Ρέθυμνο όμως να απαντά με σερί 8-0 για την ισοφάριση. Αξιοσημείωτο ήταν ότι ο Μπάντερ αποβλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με δύο αντιαθλητικά φάουλ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 16-17.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει μεγάλο προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 37-35.

Μετά τη διακοπή, οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοσή τους και εμφανίστηκαν πολύ αποφασισμένοι, φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 12 πόντους (50-62) στο 29′. Το τρίποντο του Τολιόπουλου διαμόρφωσε το 53-62 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους στην τελευταία περίοδο, παίρνοντας μία πολύ σπουδαία νίκη με 87-81.

Έτσι, το Ρέθυμνο εξασφάλισε την παραμονή του στην πρώτη κατηγορία.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπαρτ, που σταμάτησε στους 32 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Χίκι με 20.

Για τον Άρη ο Τολιόπουλος ξεχώρισε με 24 πόντους. 15 πέτυχε ο Σλαφτσάκης.

Δεκάλεπτα 16-17, 37-35, 53-62, 81-87

ΑΡΗΣ (Γ. Καστρίτης): Σλαφτσάκης 15 , Φλιώνης 10 , Τολιόπουλος 24, Χρηστίδης 2, Τζόουνς 1, Βεργίνης 5, ΜακΓκι 10, Μπελ 5, Νταλό 2, Κάιζερ 7.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Β. Ζιάγκος): Χριστοδούλου 12 , Μπαρτ 32, Κλάντον 2, Χίκι 20, Ντάνιελς 7,Γλυνιαδάκης 2, Μπάντερ 3, Τζόουνς 9.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Ρέθυμνο 81-87: Παρέμειναν στην κατηγορία οι Κρητικοί», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.