ΠΑΟΚ- Άρης 96-64: Πάρτι ήταν όχι ντέρμπι

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης τελείωσε από τα πρώτα λεπτά καθώς ο ΠΑΟΚ ισοπέδωσε τον Άρη από την αρχή του αγώνα

ΠΑΟΚ- Γιάνκοβιτς
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Αυτό δεν ήταν ντέρμπι αλλά πάρτι. Για τον ΠΑΟΚ που ισοπέδωσε 96-64 τον Άρη κι ενθουσίασε τους φίλους του που στάθηκαν στο πλευρό του.

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» τον αγώνα από το πρώτο πεντάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 15-0. Ο Άρης ήταν ανήμπορος ν’ ακολουθήσει και δεν είχε ν’ αντιπαρατάξει την ίδια ενέργεια με τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Λυκογιάννη με πολλή μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα και με τρομερή ευστοχία στην επίθεση, μετέτρεψε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης σε περίπατο!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Δε θέλει βαθιά ανάλυση και φιλοσοφία. Ο τρόπος με τον οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγώνα ήταν ενδεικτικός του τι θα ακολουθούσε. Ο ΠΑΟΚ είχε τρομερή ενέργεια στην άμυνα και ταυτόχρονα είχε εύστοχα και τα 9 πρώτα του σουτ, την ίδια στιγμή που τα… χέρια των αντιπάλων του «έτρεμαν»! Με τη διαφορά στους 15 πόντους από το 4ο λεπτό (!) δε χρειάζεται να συζητήσεις κάτι παραπάνω.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο ΠΑΟΚ έκανε τρομερό ξεκίνημα με 7/7 σουτ και 15-0 στα πρώτα 4 λεπτά (και 6 πόντους του Βλάντο Γιάνκοβιτς) κι ενώ ο Άρης είχε 0/5 σουτ και 2 λάθη. Χρειάστηκε να περάσουν 4’30’’μέχρι να βρει πόντους η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη. Το πάρτι του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε με 9/9 σουτ και σκορ στο 23-4 στο 6’. Πέρασαν περίπου 7 λεπτά μέχρι να αστοχήσουν οι γηπεδούχοι με τον ΝτιΛέο (και με τη μπάλα να παίζει… άσχημο παιχνίδι).

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε 29-6 στο τέλος της πρώτης περιόδου ενώ στο 17’30’’ η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (49-19). Χρειάστηκε να περάσουν 19 λεπτά και μετά από 12 άστοχες προσπάθειες να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Άρης .

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 54-26 με τον ΠΑΟΚ να έχει 20/27 σουτ (13/17 δίποντα και 7/10 τρίποντα) σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ από τον Άρη (16 έναντι 9) αλλά και 14 ασίστ για μόλις 5 λάθη ενώ αντίστοιχα ο Άρης είχε 1 ασίστ για 8 λάθη! Και με ΝτιΛέο και Γιάνκοβιτς να είναι ήδη σε διψήφιο αριθμό πόντων (11 ο πρώτος και 10 ο δεύτερος).

Ο Άρης έβαλε κάποια περιφερειακά σουτ αλλά ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο 70-37 στο 26’ και 76-45 στο 28’30’’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/11 τρίποντα στην 3η περίοδο αλλά το σκορ στο 30’ ήταν 76-51.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο κι απλώς κυνηγούσε τη μεγαλύτερη διαφορά της ιστορίας του σε βάρος του Άρη (+35 με 83-48 από τη σεζόν 2009-2010). Κάτι το οποίο δεν πέτυχε αφού στο τέλος ο Άρης Λυκογιάννης έδωσε εντολή να μη γίνει επίθεση.