ΜΠΑΣΚΕΤ

Πολλά μπράβο στην Εθνική Νέων! Χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό!

Το όνειρο έγινε πραγματικότητα! Η Εθνική Νέων ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο Eurobasket U20.

Η Εθνική Νέων επέδειξε πως έχει «ψυχή» και με τρομερή ανατροπή κόντρα στο Βέλγιο πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket U20.

Οι παίκτες της «γαλανόλευκης» μπορεί να ήταν πίσω σε όλο το ματς και στο -12 με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου, ωστόσο κατάφεραν και οδήγησαν το ματς στην παράταση, παίρνοντας εκεί τελική τη νίκη.

Η Ελλάδα προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της από το τζάμπολ, χωρίς όμως επιτυχία. Οι Βέλγοι με Ντε Ρίντερ και Πιντελό έχτισαν διαφορά (7-12), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Εθνική στο 18-17, αφού οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου βρήκαν το ρυθμό που έψαχναν.

Όλα άλλαξαν στο 2ο δεκάλεπτο, όπου το επίπεδο συγκέντρωσης ήταν χαμηλό και με σερί 0-8 οι Βέλγοι άνοιξαν την υπέρ τους διαφορά, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-43.

Εθνική Νέων: Το πήρε στο «θρίλερ» της παράτασης

Οι παίκτες της Εθνικής Ελλάδας προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και να μείνει «ζωντανοί» στην υπόθεση νίκη.

Και μπορεί στα πρώτα πέντε λεπτά να μάζεψαν τη διαφορά στους πέντε βαθμούς, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν και την κάνουν διψήφια με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 40-52 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η «γαλανόλευκη» όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία λέξη. Με τη διαφορά να είναι στο -12, έπαιξαν τρομερή άμυνα, περιορίζοντας μόλις στους τέσσερις πόντους μέσα σε δέκα λεπτά τους Βέλγους. Ο Μερμίγκης έκανε το 51-54 (35’), το Βέλγιο είχε μείνει άποντο για εφτά λεπτά και ο Ζούγρης ισοφάρισε σε 54-54 (38’). Ο Πιντελόν αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Μερμίγκης και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Μπαζίνας με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Εθνική (59-56), με το σκορ στη συνέχεια να πηγαίνει πόντο πόντο. Ο Οικονομόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 67-64 στα 17’’ για το φινάλε. Ο Πλώτας με ακόμα μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 68-64, αφού οι Βέλγοι με αρκετά λάθη στις δύο τελευταίες επιθέσεις του δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56, 68-64(παρ.)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πολλά μπράβο στην Εθνική Νέων! Χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.