BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Ντιζόν – ΑΕΚ 80-90: Μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο με air Hunter

Ο Αμερικανός είχε 12/12 σουτ και 11 ριμπάουντ και η Ενωση έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ στην επανάληψη φτάνοντας εύκολα στην νίκη

Η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο ήταν προβληματική. Κι αυτό δεν φαινόταν μόνο από το 46-38 υπέρ της Ντιζόν αλλά και από τα ποσοστά των Γάλλων που φανέρωναν… παντελή έλλειψη άμυνας: 13/17 δίποντα, 6/12 τρίποντα με 16 ασίστ. Και όχι μόνο αυτά! Η Ντιζόν είχε 6 κλεψίματα, η ΑΕΚ 11 λάθη και οι Γάλλοι είχαν 19 ολόκληρους πόντους από λάθη της ΑΕΚ!

Την ίδια στιγμή η Ενωση παρά την αστοχία της στα τρίποντα (4/14 με 1/7 του Σάκοτα), 11 λάθη και κακή άμυνα έμενε στον αγώνα χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ, που της προσέφεραν 11 ολόκληρους πόντους. Πως φτάσαμε όμως σ’ αυτή την καθαρή επικράτηση με 90-80 της ΑΕΚ;

Απλά τα πράγματα, στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έπαιξε με τέτοιο τρόπο που φανέρωσε την ανωτερότητά της. Βελτιώθηκε στην αμυνα, εξακολούθησε να παίρνει τα ριμπάουντ και να κυριαρχεί, είχε τον Βινς Χάντερ να κάνει ό,τι θέλει τους αντιπάλους του (12/12 σουτ, 25 πόντοι, 11 ριμπάουντ με τα 9 να είναι επιθετικά), τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να δίνει ρεσιτάλ στην άμυνα και να μοιράζει 9 ασίστ. Κάπως έτσι η ΑΕΚ έκανε σερί 14-0 και προηγήθηκε 63-51 ενώ απέμεναν 3’37’’ για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (επιμέρους σκορ 25-5 μέχρι εκείνη την στιγμή), περιόρισε τα λάθη της και ταυτόχρονα είχε περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ (20) από τα αμυντικά της Ντιζόν (14)! Όταν οι Γάλλοι προσπάθησαν να απειλήσουν και μείωσαν 70-65 στο 32’ ακολούθησαν 3/3 τρίποντα από Σάκοτα (2) και Γκρίφιν, η Ενωση «πέταξε» στο 81-67 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν στο 34’.

Η μεταμόρφωση στο δεύτερο ημίχρονο είναι εμφανής και από επιμέρους στατιστικά στοιχεία: Η Ντιζόν δεν πήρε ούτε ένα πόντο από λάθος της ΑΕΚ (έμεινε στους 19 του ημιχρόνου), ενώ η ελληνική ομάδα πήρε 42 πόντους μέσα στην ρακέτα και 24 από επιθετικό ριμπάουντ. Τα ριμπάουντ ήταν 42-19 και το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, 52-34 για την ΑΕΚ
Ο κορυφαίος παίκτης της, Βινς Χάντερ είχε ρεκόρ καριέρας με τα κιτρινόμαυρα (25 πόντοι) ενώ δεν έχασε σουτ με 12/12 δίποντα (!!!). Ακόμα είχε 11 ριμπάουντ με τα 9 να είναι επιθετικά σε 31’11’’ συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-38, 61-70, 80-90

ΝΤΙΖΟΝ: Αρνολντ 3, Τσασάνγκ 18, Χόλστον 20, Ζιλιέν 5, Λελούπ 3, Εμεγκανό 13, Λουμ, Πίρσον 4, Ουέιρ 14.

ΑΕΚ: Γιαννόπουλος, Χάντερ 25 (12/12 δίποντα, 1/2 βολές, 2-9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ματσιούλις 10 (2/3 τρίποντα, 5-3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρατάν- Μέις 15 (3/5 βολές, 3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρόος 10 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρίφιν 5 (2/8 σουτ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 20 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μωραϊτης 2, Ρόμπερσον 2, Σάκοτα 11 (3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ντιζόν – ΑΕΚ 80-90: Μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο με air Hunter», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.