ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Εθνική Εφήβων U19: Φιλική ήττα από τις ΗΠΑ

Εθνική Εφήβων U19: Φιλική ήττα από τις ΗΠΑ. Η Εθνική Εφήβων U19 πρόβαλε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και από εκεί και πέρα… παραδόθηκε στις ΗΠΑ και έχασε από τους Αμερικανούς με 72-58 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Ηράκλειο. Το ματς αυτό ήταν πρόβα τζενεράλε για τις δυο ομάδες ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19...

Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Εθνική Εφήβων U19: Φιλική ήττα από τις ΗΠΑ.

Η Εθνική Εφήβων U19 πρόβαλε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και από εκεί και πέρα… παραδόθηκε στις ΗΠΑ και έχασε από τους Αμερικανούς με 72-58 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Ηράκλειο.

Το ματς αυτό ήταν πρόβα τζενεράλε για τις δυο ομάδες ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19 που θα γίνει στην Κρήτη (29/5 έως 7/6).

Η Ελλάδα το πάλεψε στα πρώτα 10 λεπτά και ήταν μόνο 2 πόντους πίσω στο σκορ (14-16).

Στη συνέχεια, όμως, οι Αμερικανοί πάτησαν το γκάζι και η διαφορά ανέβαινε συνέχεια (17-34 στο 15’, 19-36 στο 17’.10’’), ενώ έφτασε στους 24 πόντους (41-65 στο 34′).

Από την Εθνική Εφήβων κορυφαίοι ήταν οι Χουγκάζ (14π.) και Ρογκαβόπουλος (10π., 9ριμπ.)

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Γιάννης Καστρίτης δεν είχε στη διάθεσή του στον αγώνα με τους Αμερικανούς τρεις παίκτες του.

Ο λόγος για τους Ζώη Καράμπελα, Περικλή Μπαζίνα και Μάνο Χατζηδάκη, οι οποίοι παρουσίασαν συμπτώματα γαστρεντερίτιδας.

Διαιτητές: Μαλαμάς, Μπανασάκης, Χριστινάκης

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 25-36, 41-52, 58-72

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Σωτηρίου 3 (1τριπ., 7ριμπ.), Βησσαρίου 8 (2), Κολοβέρος 5, Χουγκάζ 14 (2), Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 10 (1τριπ., 9ριμπ.), Αρσενόπουλος, Γάργαλης, Βουλγαρόπουλος 2, Αρνόκουρος 5, Σανδραμάνης 9.

ΗΠΑ (Ουέμπερ): Χαλιμπάρτον, Λιούις, Λάικλι 6, Γκριν 9 (1), Ουίλιαμς 2, Σαγκς 9 (1), Κάνιγχαμ 16 (2), Μπαρνς, Μόμπλεϊ, Πέρι 8, Ρόμπινσον-Ερλ 14 (10ριμπ.), Ουίλιαμς Τ. 8.