Ερυθρός Αστέρας- Εφές 78-85: Λάρκιν εξπρές!

Η Εφές είναι ασταμάτητη, πέρασε κι από το Βελιγράδι με νέο σόου του Λάρκιν καθώς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα και παραμένει πρώτη με διαφορά

Εφές
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Την Εφές δεν την σταματάς… Την 7η συνεχόμενη νίκη της και την 15η στους τελευταίους 16 αγώνες πέτυχε η ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Ούτε ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να τη σταματήσει στο Βελιγράδι καθώς η Εφές επικράτησε 85-78.

Μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα η Εφές βελτίωσε ακόμα περισσότερο το ρεκόρ της σε 19-3. Παραμένει με μεγάλη διαφορά στην 1η θέση, μπροστά από τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης που ισοβαθμούν στη 2η θέση με 16-6. Πολύ δύσκολα θα χάσουν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο οι Τούρκοι.

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Η Εφές βασίστηκε και πάλι στο up tempo παιχνίδι της, στους αυτοματισμούς της και στο τρομερό επιθετικό ταλέντο των παικτών της.

Με ένα σερί 10-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Εφές μετέτρεψε το 24-16 σε 34-16. Τότε… χάθηκε από τα μάτια των γηπεδούχων που όσο κι αν προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν αυτό το ρυθμό.

Η Εφές έδινε ρεσιτάλ

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η Εφές ξέφυγε με 41-18. Οι Σέρβοι έκαναν προσπάθεια στην 3η περίοδο να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ειδικά από το σημείο που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τη μεγαλύτερη διαφορά τους (+24 σκορ 56-32).  Περιόρισαν κάπως την έκταση του σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου (σκορ 72-58 για την Εφές) αλλά η προσπάθειά τους δεν μπορούσε να έχει συνέχεια.

Οι Τούρκοι ανέδειξαν τις περισσότερες λύσεις που είχαν, ξέφυγαν και πάλι με 79-62 στο 33′. Όμως οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα επανήλθαν και 2’09” πριν το τέλος, με σερί 9-0 μείωσαν σε 79-71. Ο Πάντερ δεν το έβαζε κάτω και 1 λεπτό πριν το τέλος οι Σέρβοι μείωσαν σε 82-76. Ο Σίνγκλετον αστόχησε σε τρίποντο, αλλά το ίδιο έκανε και ο Λορέντζο Μπράουν σε δίποντο, 36” πριν το τέλος.

Ο Σίμον είχε 1/2 βολές αλλά Οτζο και Γκιστ μπερδεύτηκαν στο ριμπάουντ, το έχασαν μέσα από τα χέρια τους και η Εφές κέρδισε κι άλλη επίθεση. Κι επιπλέον χρόνο… Και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-51, 58-72, 78-85

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Κούζμιτς, Πάντερ 12 (2/4 τρίποντα), Μπράουν 7 (3/14 σουτ, 9 ασίστ), Νταβίντοβατς 15 (2/4 τρίποντα), Μπαρόν 14 (2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντόμπριτς 5, Γκιστ 3, Τζένκινς 2, Σίμανιτς 2, Οτζο 4, Στίματς 14 (7 ριμπάουντ)

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 24 (5/9 τρίποντα), Μπομπουά 11 (3/8 τρίποντα), Σίνγκλετον 13 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπαλμπάι 2, Σανλί 7 (4 ριμπάουντ), Μορμάν, Πλάις 6 (8 ριμπάουντ), Μίσιτς 6 (5 ασίστ), Αντερσον 3, Πέτερς 5, Σιμόν 8 (3 ασίστ).