EUROLEAGUE

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Βαλένθια 76-63: Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Σφαιρόπουλου

Εύκολη νίκη για τη Μακάμπμ η οποία στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής συνέτριψε στο Ισραήλ τη Βαλένθια με σκορ 76-63.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Τη δεύτερη νίκη της στην Euroleague πανηγύρισε η Μακάμπι, η οποία επικράτησε στο Τελ Αβίβ της Βαλένθια με 76-63. Στο 2-2 η ομάδα του Γιάννης Σφαιρόπουλου, στο 0-4 οι Ισπανοί που στο ξεκίνημα της διοργάνωσης δείχνουν να είναι η πιο αδύναμη ομάδα.

Η άμυνα της Μακάμπι δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Βαλένθια που ουσιαστικά άντεξε για ένα ημίχρονο (σκορ 33-28). Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου δέχθηκε 35 πόντους για να χτίσει μια διψήφια διαφορά την οποία και διατήρησε ως το τέλος.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 76-60: Ντάνστον και Σίμον «σκότωσαν» τους Ισπανούς (vid)

Γουόλτερς με 10 πόντους και 9 ασίστ και Οθέλο Χάντερ με 13π. και οκτώ ριμπάουντ ήταν οι καλύτεροι των νικητών.

Από πλευράς Βαλένθια που είχε 16/56 σουτ εντός παιδιάς πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 33-28, 56-44, 76-63

Δείτε εδώ τα φύλλα αγώνα

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ, Γουίλμπεκιν 14 (1/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έισι, Χάντερ 13 (6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάσπι 12 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αβντίγια 6 (1), Ντόρσεϊ, Ντιμπαρτολομέο 7 (1), Γουόλτερς 10 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπλακ 6 (6 ριμπάουντ), Ζούσμαν 8 (2)

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 3 (1/6 σουτ), Λόιντ 17 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές), Εντούρ 4 (2/8 δίποντα), Λαμπεϊρί 1, Βαν Ρόσομ, Μότουμ 2, Ντούμπλιεβιτς 15 (3/6δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9/11 βολές, 7 ριμπάουντ), Βίβες, Σαν Εμετέριο 15 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντόρνεκαμπ 6 (2)