ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα 55-70: «Καθάρισαν» εύκολα οι Κινέζοι (vid)

Με επιμέρους σκορ 41-26 στο δεύτερο μέρος, η Κίνα επικράτησε εύκολα της Ακτής Ελεφαντοστού για τον Α' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα 55-70: «Καθάρισαν» στο δεύτερο μέρος οι οικοδεσπότες
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Δύσκολα έβαλε στην Κίνα για ένα ημίχρονο η Ακτή Ελεφαντοστού. Οι οικοδεσπότες όμως ανέβασαν την απόδοσή τους στα δύο τελευταία δεκάλεπτα και έτσι έφτασαν άνετα στο 70-55 για την πρεμιέρα του Α’ ομίλου.

Γι Γιανλιάν (19π.) Αιλούν Γκουό (17π.) και Κι Ζού (12π.), ενώ από πλευράς Αφρικανών μόνο ο Έντι κατάφερε να έχει διψήφιο αριθμό πόντων. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι οικοδεσπότες είχαν μικρό ροτέισον αφήνοντας στον πάγκο τρεις παίκτες, ενώ ο Αμπουντουσαλάμου Αμπουντουρεξίτι πάτησε στο παρκέ για μόλις 2:27 λεπτά.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μουντομπάσκετ 2019 – Το πανόραμα της διοργάνωσης

Στο πρώτο ημίχρονο,  με όπλο την άμυνα, η Ακτή Ελεφαντοστού έβρισκε τον τρόπο, όχι μόνο να μένει κοντά στο σκορ, αλλά και ενίοτε ακόμη και να προσπερνά (16-14, 29-27).  Το 1/7 τρίποντα που είχαν οι Κινέζοι έλεγε πολλά για την αστοχία των διοργανωτών ειδικά από μακρινή απόσταση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η Κίνα παρουσιάστηκε με σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο, βάζοντας στο διάστημα αυτό βάσεις νίκης (επιμέρους σκορ 10-20). Με ωραίες συνεργασίες, οι περισσότερες εκ των οποίων κατέληξαν στο καλάθι από τους Γκουό και Ζάο κατάφερε να ξεφύγει με διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά (39-49 στο 28’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κινέζοι έκαναν πολύ καλή διαχείριση, διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας το οποίο εκτοξεύθηκε ακόμη και στους 18 πόντους (70-52 στο 39’).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μουντομπάσκετ 2019: Οδηγός… επιβίωσης στη γιορτή της Κίνας (pics & vids)

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70

Ακτή Ελεφαντοστού (Πόβια): Αμπουό 6 (1), Μπάμπα 3 (1), Ντιαμπάτε 8 (2), Έντι 10 (2), Φοφανά 8 (1), Κονέ 9, Τόμπσον 7, Ζερμπό 4.

Κίνα (Λι): Αμπουντουρεξίτι, Φανγκ, Γκουό 17, Γουάνγκ 7, Γιανλιάν 19, Ζάι 10, Ζάο 2, Ζου 12 (1).

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.