ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Ιράν – Πουέρτο Ρίκο 81-83: Επική νίκη με ανατροπή (vid)

Νίκη για το Πουέρτο Ρίκο στο κορυφαίο ματς της πρεμιέρας του Μουντομπάσκετ 2019

Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ιράν – Πουέρτο Ρίκο: Σίγουρα το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της πρεμιέρας του Μουντομπάσκετ 2019, ήταν αυτό ανάμεσα το Ιράν και το Πουέρτο Ρίκο, που έληξε 81-83 υπέρ των δεύτερων.

Οι τυπικά γηπεδούχοι, άρχισαν ιδανικά και έδειξαν από νωρίς τα δόντια τους, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 30-16, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-31 και το Πουέρτο Ρίκο να δείχνει ότι δεν έχει… σφυγμό.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ρωσία – Νιγηρία 82-77: Τα… χρειάστηκαν, αλλά γλίτωσαν οι Ρώσοι

Τα ίδια περίπου είδαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο τα πάντα άλλαξαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Η ομάδα του Έντι Κασιάνο, ήταν πίσω 11 πόντους στο 2:40 πριν από το τέλος, αλλά κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 16-3 πήρε τη μεγάλη νίκη .

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Χουέρτας που με 32 πόντους (8/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή) ήταν μπροστάρης για την επική ανατροπή, ενώ ο επόμενος «διψήφιος» Γκάρι Μπάουνι είχε μόλις 10 πόντους.