ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Καναδάς- Αυστραλία 92-108 : Επίδειξη δύναμης

Καναδάς- Αυστραλία: Η Αυστραλία έκανε επίδειξη κόντρα στον Καναδά τον οποίο κέρδισε με 108- 92 για τον 8ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντελαβεντόβα (24π.).  Στο πρώτο ημίχρονο η Αυστραλία είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τους Καναδούς να κυνηγούν στο σκορ. Η Αυστραλία ειδικά στα τέλη της δεύτερης περιόδου έδειχνε σε...

Καναδάς- Αυστραλία
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Καναδάς- Αυστραλία: Η Αυστραλία έκανε επίδειξη κόντρα στον Καναδά τον οποίο κέρδισε με 108- 92 για τον 8ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντελαβεντόβα (24π.).

Στο πρώτο ημίχρονο η Αυστραλία είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τους Καναδούς να κυνηγούν στο σκορ. Η Αυστραλία ειδικά στα τέλη της δεύτερης περιόδου έδειχνε σε τρομερή κατάσταση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 52-40 υπέρ των Αυστραλιανών.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου τα πράγματα άλλαξαν για τον Καναδά, ο οποίος… γύρισε τον διακόπτη και έκανε την αντεπίθεση του. Με ένα επιμέρους σερί 16-0 ο Καναδάς κατάφερε και βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής από την Αυστραλία (51-52 στο 23ο λεπτό). Η ομάδα του Νικ Νερς στην τρίτη περίοδο σκόραρε 37 πόντους, τρεις λιγότερους από όσους έβαλε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο!

Στην τέταρτη περίοδο η Αυστραλία πάτησε το πόδι στο γκάζι, έκλεισε την άμυνα της και τελικά με πήρε την νίκη, ξεπερνώντας μάλιστα του 100 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 40-52, 77-76, 92-108

Καναδάς (Νικ Νερς): Πάνγκος 14 (2 τρ., 8 ας.), Χέσλιπ 8 (2 τρ.), Τζόζεφ 16( 5 ριμπ.),  Κιν, Νέμπχαρντ, Τ. Σκραμπ 8 (2/2 τρι.), Έτζιμ 9 (1 τρ.), Φ. Σκραμπ 9, Γουίλτζερ 6, Κλάσεν 4, Μπιρτς 18 (5 ριμπ.)

Αυστραλία (Αντρέι Λεμάνις): Σόμπεϊ, Γκλίντον, Γκούλντινγκ 16 (2 τρ.), Μιλς 15, Ντελαβεντόβα 24 (6/10 τριπ.), Ίνγκλες 13 (10 ας.), Κέι 8, Μπέινς 10, Μπάρλοου, Κρικ 2, Μπόγκουτ 12, Λαντέιλ 8