ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Νότια Κορέα – Ρωσία 73-87: 2Χ2 και πρόκριση οι Ρώσοι!

Η Ρωσία «καθάρισε» το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησε της Κορέας με 87-73 και εξασφάλισε την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Πραγματοποιώντας δύο εξαιρετικά δεκάλεπτα (το πρώτο και το τρίτο) η Ρωσία επικράτησε σχετικά εύκολα της Νότιας Κορέας με 87-73 για τον Β’ όμιλο. Ετσι η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς έκανε το 2Χ2 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία της στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

Στο 0-2 οι Νοτιοκορεάτες όπως και οι Νιγηριανοί από το ίδιο γκρουπ, την τελευταία αγωνιστική παίζουν μεταξύ τους . Ντέρμπι κορυφής την τελευταία αγωνιστική ανάμεσα στην Αργεντινή και τους Ρώσους, συγκεκριμένα την Τετάρτη (4/9, 15:30).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μουντομπάσκετ 2019: Το πανόραμα της διοργάνωσης

Οσον αφορά την εικόνα του ματς, η Ρωσία με εξαιρετική άμυνα και ανάλογη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έτρεξε ένα 23-12 στο τρίτο δεκάλεπτο, για να ξεφύγει με 14π. (49-63). Διαφορά την οποία συντήρησε στην τελευταία περίοδο (67-81 στο 38’) για να φτάσει εύκολα στο τελικό 87-73

Ζούμπκοφ (11π., 4ριμπ.), Βορόντσεβιτς (13π., 7ριμπ., 4ασ.), Φριτζόν (13π.) οι κορυφαίοι των νικητών που είχαν 26 ασίστ για μόλις 8 λάθη. Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει όμως στον πληθωρικότατο σήμερα Νικίτα Κουρμπάνοφ, ο οποίος είχε 8π., 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ και ήταν ο MVP του ματς

Αντιθέτως οι ασιάτες αντίπαλοι τους είχαν 15 λάθη, ενώ ήταν και αρκετά άστοχοι (25/59 εντός παιδιάς).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μουντομπάσκετ 2019: Οδηγός… επιβίωσης στη γιορτή της Κίνας (pics & vids)

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-40, 49-63, 73-87

Νότια Κορέα (Κιμ): Γιουνγιόνγκ 2, Χέο 3, Γέονγκ 4, Κανγκ 3 (1), Κιμ, Γ. Λι 7 (2), Σ. Λι 9 (1), Ντ. Λι 17 (4), Παρκ 3, Ρα 19, Γιάνγκ.

Ρωσία (Μπαζάρεβιτς): Αντόνοφ 6, Μπαμπούριν, Φριτζόν 13 (2), Ίβλεφ 7, Καράσεφ 9 (1), Κουλάγκιν 11 (1), Κουρμπάνοφ 8, Μοτοβίλοφ 7 (1), Σόπιν, Βάλιεφ 2, Βρόντσεβιτς 13 (1), Ζούμπκοφ (1).