ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Πολωνία – Ρωσία 79-74: «Έκλεψε» τη νίκη με κορυφαίο Βαζίνσκι

Η Πολωνία πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην αυλαία της 2ης φάσης του Μουντομπάσκετ, επικρατώντας με 79-74 της Ρωσίας.

Πολωνία
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Πολωνία βρισκόταν πίσω στο σκορ για 32 λεπτά, όμως στο τέλος πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επικρατώντας με 79-74 της Ρωσίας και είναι μία ανάσα από τα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ.

Οι Ρώσοι χάρη κυρίως στον Κουλάγκιν, που πέτυχε 8 πόντους, βρέθηκαν μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-16.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με τη Ρωσία να παίρνει προβάδισμα ακόμη και 11 πόντων (29-40) , 1:30 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το υπέρ της 40-34.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μουντομπάσκετ 2019 – Το πανόραμα της διοργάνωσης

Αξίζει να σημειωθεί πως για την Πολωνία, ο Πινίτκα ξεχώρισε με 12 πόντους, τη στιγμή που έως τώρα στο τουρνουά είχε μέσο όρο 17,3.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε στο 53-57.

Η ομάδα του Μάικ Τέιλορ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 61-58 στο 32’, ενώ ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 11-1 την τελευταία περίοδο.

Τελικά, έφτασε στη σπουδαία νίκη με 79-74 διατηρώντας το απόλυτο στη διοργάνωση.

Πολωνία – Ρωσία: Οι πόντοι των ομάδων

Πολωνία (Τέιλορ): Τσελ 9, Χρίτσανιουκ 8, Κόζαρεκ 6, Κούλιγκ 10 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Σλότερ 8 (1), Σοκολόφσκι 6, Βαζίνσκι 18 (1)
Ρωσία (Μπαζάρεβιτς): Αντόνοφ 11, Μπαμπούριν 3, Φριτζόν 9, Ίβλεβ 4, Καράσεφ 3, Κουλάγκιν 21, Κουρμπάνοφ 6 , Μοτολίλοφ 4, Βοροντσέβιτς 11, Ζούμπκοφ 2

Ζήσε το πιο καυτό καλοκαίρι της ζωής σου. Απόκτησε σήμερα το MINI που πάντα ήθελες με όφελος έως €5.000 και προνομιακό επιτόκιο 2,9%* με το πρόγραμμα ALL IN MINI στη Σπανός ΑΕ. Μην αργείς. Οι MINI HOT DAYS διαρκούν για λίγες ημέρες και ισχύουν για περιορισμένο αριθμό ετοιμοπαράδοτων αυτοκινήτων**. Εσύ θα προλάβεις;