Λαύριο: Η «τρελή» και θριαμβευτική εβδομάδα

Το Λαύριο και η μεταμόρφωση μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, με τις διαφορές να είναι εμφανείς κατά τη θριαμβευτική εβδομάδα

Λαύριο
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Το Λαύριο είναι η ομάδα που «χτυπήθηκε» περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη από τον COVID-19. Κι αυτό, λογικά είχε αντίκτυπο αφού η ομάδα δεν άρχισε το πρωτάθλημα μαζί με τους άλλους αλλά στις 14 Νοεμβρίου.

Και βέβαια αυτό φάνηκε στους πρώτους αγώνες που έδωσε το Λαύριο. Οι παίκτες δεν είχαν ανάσες. Προσέξτε:

Πρώτος αγώνας με τον Κολοσσό, 14 Νοεμβρίου. Πρώτο ημίχρονο 40-39 υπέρ του Κολοσσού. Δεύτερο ημίχρονο 39-23 υπέρ του Κολοσσού.

Δεύτερος αγώνας με τον ΠΑΟΚ, 18 Νοεμβρίου. Πρώτο ημίχρονο 41-40 για τον ΠΑΟΚ. Δεύτερο ημίχρονο 42-25 για τον ΠΑΟΚ.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι στους δύο προαναφερόμενους αγώνες στο ημίχρονο το σκόρ ήταν 40,5-39,5 σε βάρος του Λαυρίου. Και στο δεύτερο ήταν 40,5-24 σε βάρος του Λαυρίου, επίσης!!! Η διαφορά είναι μεγάλη.

Ακολούθησε και 3η (εντός έδρας) ήττα (81-91) από τον Ιωνικό και φτάνουμε στην εβδομάδα της… τρέλας. Και των θριάμβων.

Όπου πλέον το Λαύριο μέσα σε 7 μέρες έγραψε ένα εντυπωσιακό 3/3 αφού νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι, ισοπέδωσε εντός τον Άρη και κατέβαλε (επίσης με διαφορά) το Μεσολόγγι.

Η διακοπή που μεσολάβησε έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα να δουλέψει καλύτερα, να καλύψει το χαμένο έδαφος… Να κάνει μια ιδιαίτερα ποιοτική προσθήκη με τον Γκλεν Κόζι (είχε 6/6 τρίποντα με το Περιστέρι) και να δείξει το πραγματικό της πρόσωπο.

Η σύγκριση που βλέπετε είναι αποκαλυπτική.