NBA

ΝΒΑ: Οι Χιούστον Ρόκετς ανακάμπτουν…

Οι Χιούστον Ρόκετς νίκησε 98-94 τους Ιντιάνα Πέισερς και δείχνουν να βρίσκουν εκ νέου τον καλό τους εαυτό – Νίκες στο τέλος των Μάτζικ και Χιτ επί των Καβαλίερς και Πίστονς, αντίστοιχα

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους πανηγύρισαν οι Χιούστον Ρόκετς που επικράτησαν με 98-94 τον Ιντιάνα Πέισερς, σε ένα ματς… θρίλερ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους και είχε έξι ασίστ. Επιπλέον σημείωσε και κρίσιμα καλάθια στο φινάλε δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βίκτορ Ολαντίπο που είχε 28 πόντους και ο Ντομάντας Σαμπόνις με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Νίκη των Μάτζικ στο τέλος

Στο καλάθι κρίθηκε και το παιχνίδι των Ορλάντο Μάτζικ με τους Κλίβελαντ Καλαβίερς, με τους πρώτους να επικρατούν εν τέλει με 102-100. Μάλιστα εδώ πήγε να γίνει και η μεγάλη έκπληξη, αφού 24 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, οι Μάτζικ ήταν μπροστά στο σκορ με 100-95.

Ωστόσο με μία επική αντεπίθεση κι ένα σερί 7-0, η ομάδα του Ορλάντο πήρε τη νίκη. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά με ένα καλάθι του Εβάν Φουρνιέ με τη λήξη του αγώνα. Οι Μάτζικ έχουν πλέον 4-5, ενώ το ρεκόρ των Καβαλίερς είναι στο 1-9.

Στην παράταση επικράτησε το Μαϊάμι

Ακόμη ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη και στο Ντιτρόιτ, όπου οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Πίστονς με 120-115 στην παράταση.

Ο Αντρέ Ντράμοντ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους κι έστειλε το ματς στην παράταση, ενώ εκεί στάθηκαν καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι και πιο ψύχραιμοι στις τελικές τους επιλογές παίρνοντας τη νίκη.

Ο Ρίτσαρντσον πέτυχε 27 πόντους για τους Χιτ, ενώ ο Ντράγκιτς είχε 21 πόντους και ο Γουέιντ 18. Για τους Πίστονς ο Ντράμοντ είχε 25 πόντους και 24 ριμπάουντ, ο Τζάκσον 25 πόντους και ο Γκρίφιν 24 πόντους και 15 ριμπάουντ, τα οποία όμως δεν έφταναν.

Αντετοκούνμπο για Κουφό: «Είναι το πατριωτάκι μου» (vid)

Ο Σερτζ Ιμπάκα έσπασε όλα τα κοντέρ στη νίκη των Ράπτορς (pic/vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΝΒΑ: Οι Χιούστον Ρόκετς ανακάμπτουν…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.