ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: Η τριάδα που «άλλαξε» το ματς και οι Παπαγιάννης, Ντόρσεϊ που αναπολούν τον Ιτούδη

Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα και Χουάντσο άλλαξαν το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό μετά το πρώτο κακό δεκάλεπτο κι έτσι ήρθε η επιβλητική νίκη επί της Φενέρμπαχτσε.

Παναθηναϊκός: Μπορεί ο Κέντρικ Ναν να ήταν ο πρώτος σκόρερ (23π.) και ουσιαστικά εκείνος που «έσπρωξε» τους πράσινους προς τη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο άλλοι ήταν εκείνοι που… άλλαξαν το τσιπάκι. Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα και Ερνανγκόμεθ., με τους δύο τελευταίους να μην έχουν… ακούσει και λίγα σε προηγούμενα παιχνίδια.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο (13-21) επιτρέποντας στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να εκτελέσει σχεδόν όλες τις επιθέσεις σχεδόν αμαρκάριστη. Η είσοδος όμως των Καλαϊτζάκη (τρομερή άμυνα και ενέργεια), Βιλντόζα (7π. σε 8:35 λεπτά) και Χουάντσο (8ριμπ, 3 κλ.) στη συνέχεια, μαζί με τους Λεσόρ και Ναν (οι μόνοι δύο που ήταν στην αρχική 5άδα. Γκριγκόνις, Γκραντ και Μήτογλου οι υπόλοιποι starters) έκανε το τριφύλλι πολύ πιο σκληρό αμυντικά.

Έτσι οδηγηθήκαμε σε αυτό το εντυπωσιακό 25-9 επιμέρους σκορ στη 2η περίοδο, όπου ουσιαστικά άλλαξε την ψυχολογία του ματς και ουσιαστικά… έκοψε τα πόδια των Τούρκων.

Δεν ήταν άλλωστε τυχαίο ότι ο Αταμάν ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο τους Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και Ερνανγκόμεθ, ενώ και στη συνέχεια που ήρθε η επιθετική αφύπνιση του Ναν (4π. στο α΄ μέρος, 23 τελικά) η Φενέρ δεν είχε και πολλή τύχη.

Άλλωστε η άμυνα παρέμεινε σε πολύ καλά επίπεδα και στα δύο τελευταία δεκάλεπτα για τον Παναθηναϊκό.  Οι πράσινοι «κατάπιαν» τους Γουίλμπεκιν (1/6 τρίποντα), Χέις-Ντέιβις (4π.), Γκούντουριτς (άποντος), ενώ οι δύο Έλληνες Παπαγιάννης (άποντος σε μόλις 4:44 λεπτά) και Ντόρσεί (άποντος σε μόλις 7:55 λεπτά) μάλλον… αναπολούν τις μέρες του Δημήτρη Ιτούδη στη Φενέρ.

Γιατί με Σάρας έχουν μπει στο περιθώριο και όσο ο καιρός κυλάει αυτό γίνεται όλο και περισσότερο φανερό.  Κάποια στιγμή μάλιστα ο Παπαγιάννης του σχεδόν 2.20 ύψος χρησιμοποιήθηκε κα και ως… τεσσάρι!

Αντιθέτως ο τρίτος Έλληνας της τουρκικής ομάδας, ο Νικ Καλάθης, έχει αναπνεύσει με τον Λιθουανό κόουτς, επιστρέφοντας κοντά στα νούμερα που τον είχαμε συνηθίσει τόσα χρόνια. Για εκείνον μαύρα ήταν τα πράγματα όσο στον πάγκο βρισκόταν ο Δημήτρης Ιτούδης.

Επίσης να σημειωθεί ότι Παναθηναϊκός από το -8 του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε να νικάει την ομάδα του Σάρας ακόμη και με 15 πόντους (55-40) παρά το γεγονός ότι για αρκετή ώρα δεν είχε ευστοχήσει σε τρίποντο μετά την α’ περίοδο (0/4 έκτοτε), έχοντας, εν τέλει στο ματς 2/12.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Η τριάδα που «άλλαξε» το ματς και οι Παπαγιάννης, Ντόρσεϊ που αναπολούν τον Ιτούδη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.