ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ – Προμηθέας Πάτρας 78-75: Σερί 13-0 στο 4ο δεκάλεπτο κι 1-0 στη σειρά! (vids)

Με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ κράτησε την έδρα του και κι έκανε το 1-0 στη σειρά με τους Πατρινούς.

ΠΑΟΚ – Προμηθέας Πάτρας 78-75: Πατώντας το γκάζι στα επτά πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου (15-2 επιμέρους σκορ), του Φώτη Τακιανού έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών.

Πλέον το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (26/4, 19:15) στην Πάτρα και εφόσον ο ο ΠΑΟΚ νικήσει εκ νέου τότε θα περάσει στην επόμενη φάση. Ειδάλλως θα έχουμε και τρίτο παιχνίδι στην Πυλαία.

Πρώτοι σκόρερ για τον δικέφαλο οι Φράνκε και Σαλούστρος με 18π. έκαστος, με τον δεύτερο να είναι καθοριστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα του έκανε την αντεπίθεσή της.

Στοιχείο κλειδί για τους νικητές τα 46 ριμπάουντ που κατέβασαν, εκ των οποίων τα 15 επιθετικά. Από τους ηττημένους που είχαν 27/66 σουτ εντός παιδειάς ο Κοντιτ είχε 14 πόντους, ο Τόμασον 13 και ο Κάουαν 12.

Οσον αφορά την εξέλιξη του ματς ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσε με αέρα 6π. (38-32). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η Προμηθέας ήταν πολύ αποτελεσματικός επιθετικά και με επιμέρους 20-29 έκλεισε την περίοδο στο +3 (58-61).

Κάπου εκεί όμως οι Πατρινοί «κατέβασαν» τον διακόπτη, καθώς οι γηπεδούχοι με εξαιρετική άμυνα και λύσεις από διάφορους παίκτες στην επίθεση έτρεξαν ένα 13-0 για να προσπεράσουν με 71-61 στο 37′.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, με τρίποντο του Γκίκα, δύο του Τόμασον κι ένα ακόμη από τον Κάουαν μείωσαν στον πόντο (76-75 στα 32”), όμως ένα λάθος του Τόμασον (κλέψιμο ο Μαργαρίτης) και δύο βολές του Φράνκε σφράγισαν τη νίκη για τον ΠΑΟΚ με 78-75.

ΠΑΟΚ – Προμηθέας Πάτρας 78-75:

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-32, 58-61, 78-75

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 18 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Ράιλι 5 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη) , Μαργαρίτης 5 , Σαλούστρος 18 (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ρένφρο 10 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 2 λάθη), Τσιακμάς 7 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Χαντς 3 (5 ριμπάουντ) , Κακλαμανάκης 4 (4 ριμπάουντ) , Καμπερίδης 3 (1), Σάιμπερτ 1

Προμηθέας Πάτρας (Χριστόπουλος): Κάουαν 12 (2/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Ντάνγκουμπιτς 8 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Κόντιτ 14 (5 ριμπάουντ) , Τσαϊρέλης 4 , Μουράτος 2 (3 ασίστ), Γκίκας 8 (2/2 τρίποντα) ,Χογκ 4 (3 ριμπάουντ) , Τόμασον 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη) , Κουλμπόκα 10 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Προμηθέας Πάτρας 78-75: Σερί 13-0 στο 4ο δεκάλεπτο κι 1-0 στη σειρά! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.