ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Ολίμπια Λιουμπλιάνα-Προμηθέας 76-80: Ανατροπή στο β’ ημίχρονο

Ήταν must win αγώνας για την ομάδα της Πάτρας και τα κατάφερε!

Τεράστιας σημασίας νίκη που διέκοψε το αρνητικό σερί των δύο αγώνων στο BCL πέτυχε ο Προμηθέας στη Λιουμπλιάνα απέναντι στην Ολίμπια με 80-76 και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 6-3.

Ηταν must win αγώνας για την ομάδα της Πάτρας απέναντι στην χειρότερη ομάδα του ομίλου καθώς οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα τον έβαζε σε κίνδυνο.

Οι Πατρινοί βελτίωσαν σημαντικά την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο όταν και πέτυχαν 34 πόντους ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση.

Δεν ήταν καθόλου καλό το ξεκίνημα για τον Προμηθέα καθώς η Ολίμπια προηγήθηκε 13-5, βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι της ελληνικής ομάδας που παρουσίασε σημαντικά κενά στην άμυνά της.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 22-15 για τους Σλοβένους που είχαν σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ (13-7) από την ελληνική ομάδα, από την οποία είχαν σκοράρει μόνο τρεις παίκτες: Ο Τζέικ Οντουμ (7 πόντοθς), ο Οκτάβιους Ελις (5 πόντους) και ο Τόνι Μέιερ (3 πόντους) ενώ συνολικά οι Πατρινοί είχαν… 4/17 σουτ!

Στα μισά της δεύτερης περιόδου η διαφορά είχε ανέβει και είχε ξεπεράσει το διψήφιο νούμερο (32-18) για την Ολίμπια καθώς οι παίκτες του Προμηθέα είχαν 2/9 τρίποντα και 5/23 σουτ συνολικά! Ο μόνος που σκόραρε με συνέπεια ήταν ο Τζέικ Οντουμ (10 από τους 18 πόντους της Ελληνικής ομάδας μέχρι εκείνο το σημείο).

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ολίμπια ήταν μπροστά στο σκορ με 38-26 και με τους παίκτες του Προμηθέα να έχουν 7/27 σουτ (5/18 δίποντα και 2/9 τρίποντα).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν πλήρως την μορφή της αναμέτρησης και με παίκτη κλειδί τον Πέτρο Γερομιχαλό μείωσαν σε 43-39 στο πρώτο τρίλεπτο της 3ης περιόδου.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας έφτασε να προηγείται με 48-47 έχοντας βελτιώσει πλήρως την εικόνα του και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με επιμέρους σκορ 22-9 (και 8/12 σουτ).

O Προμηθέας που είχε πετύχει μόλις 26 πόντους με 7/27 σουτ στο πρώτο μέρος, πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο 34 πόντους με 12/19 σουτ και 6/8 τρίποντα με αποτέλεσμα να προηγείται στο 30’ με 60-58.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και 4’31’’ πριν το τέλος του αγώνα ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 71-70 ενώ 2’36’’ πριν τη λήξη το τρίποντο του Μιχάλη Τσαϊρέλη έδωσε αέρα 4 πόντων (76-72) στην ομάδα της Πάτρας.

Οι Σλοβένοι μείωσαν την διαφορά σε 76-74 και πλέον η Ελληνική ομάδα θα έπρεπε να φανεί ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ενώ απέμεναν 14’’ για το τέλος ο Τόνι Μέιερ είχε 1/2 βολές (77-74 για τον Προμηθέα). Η Ολίμπια είχε 2/2 βολές με τον Μπατζίμ (στα 8’’) και τον μιμήθηκε στα 8’’ ο Γκίκας (79-76 για τον Προμηθέα).

Ο Χολ έκανε φάουλ στον Σπαν (4’’ πριν τη λήξη), ο οποίος όμως αστόχησε στην πρώτη βολή αλλά και στην δεύτερη και ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Απλώς ο Μέιερ με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 80-76.

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Νικίτοβιτς): Μπατζίμ 16, Μπέγκιτς 12, Τζόουνς 9, Λάζιτς 2, Σπαν 15, Μπούμπνιτς, Μέσιτσεκ 2, Ρέμπετς 3, Σάνον 12, Σιμόνοβιτς 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ελις 5, Χολ, Λίποβι 10, Μέιερ 18, Τσαϊρέλης 10, Μπράουν 4, Γερομιχαλός 7, Γκίκας 8, Οντουμ 10, Παρκς, Σαλούστρος 8.

Μπον-ΠΑΟΚ 94-77: Τέλος στο σερί με «εκτέλεση» από το τρίποντο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολίμπια Λιουμπλιάνα-Προμηθέας 76-80: Ανατροπή στο β’ ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.