ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Προμηθέας-Μπαϊρόιτ 95-83: Βήμα για τους «16»

Βέβαια, παρά τον συντελεστή 7-3 σε νίκες-ήττες, η ομάδα της Πάτρας δεν αισθάνεται σιγουριά

Πιο κοντά στην πρόκριση στη φάση των “16” βρίσκεται ο Προμηθέας μετά τη νίκη επί της Μπαϊρόιτ με 95-83.

Βέβαια, παρά τον συντελεστή 7-3 σε νίκες-ήττες, η ομάδα της Πάτρας δεν αισθάνεται σιγουριά, διότι τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα ματς δεν είναι βολικά.

Η Οστάνδη πέρασε και από τη Λιθουανία κόντρα στην Νεπτούνας, ενώ μια μέρα νωρίτερα η Μπεσίκτας είχε πετύχει σπουδαία νίκη στην Γαλλία επί της Στρασμπούρ.

Εν συνεχεία, ο Προμηθέας αντιμετωπίζει την Μπεσίκτας στην Τουρκία (στην Πάτρα είχε επικρατήσει με 8 πόντους), τη Στρασμπούρ (ήττα με -5 εκτός έδρας) και Νεπτούνας (νίκη με έναν πόντο στη Λιθουανία).

Αναφορικά με το ματς κόντρα στην Μπαϊρόιτ, ο αχαϊκός σύλλογος έβαλε τις βάσεις με τα πολύ καλά ποσοστά στο α’ δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, αλλά στο β’ ημίχρονο η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Προμηθέας είχε έναν εκπληκτικό Ρίον Μπράουν, τον Γκίκα να κάνει double- double (10 πόντοι και 11 ασίστ) και να προσθέτει 5 κλεψίματα, τους Λίποβι-Κασελάκη σταθερά καλούς και τον Έλις κυρίαρχο της ρακέτας

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 44-42, 71-63, 95-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ, Λίποβι 13 (3), Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης 7, Κασελάκης 13 (2), Σαλούστρος, Μάιερ 3 (1), Μπράουν 31 (2), Έλις 18 , Παρκς.

ΜΠΑΪΡΟΪΤ (Ραούλ Κόρνερ): Τόμας 2, Ρόμπερτσον 7 (1), Στόκτον 8 (2), Ντόρετ 14 (3), Σάιφερτ 14, Χρόβατ 7, Μάισνερ 9 (1), Μπρουκς 19 (1), Ραΐβιο 3 (1).

Μπάμπεργκ-ΑΕΚ 77-73: Δεν έσπασε το ρεκόρ, αλλά πέρασε

ΠΑΟΚ-Χολόν 92-77: Νίκη και με διαφορά

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας-Μπαϊρόιτ 95-83: Βήμα για τους «16»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.