ΑΡΗΣΤΟΣ

Άρης: Κοροϊδεύουν τον εαυτό τους όσοι θέλουν να υποτιμήσουν την ομάδα!

Ο Άρης για ακόμα ένα παιχνίδι έχασε πολλές ευκαιρίες κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν του έκανε καμία!

Ο ΑΡΗΣ υπό το βλέμμα του νέου του κόουτς Χέρμαν Μπούργκος από σουίτα  του γηπέδου, είχε τις μεγάλες ευκαιρίες στο ντέρμπι του Βικελίδης για να κερδίσει.

Όπως κάνει συνήθως όμως φέτος δεν κατάφερε να σκοράρει και έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν είχε ούτε μια τελική εντός  εστίας.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν μέτριο με μοιρασμένη κατοχή μπάλας όμως με τον Άρη καλύτερο και να έχει τις καθαρές και μεγάλες κλασικές ευκαιρίες κυρίως στο α ημίχρονο, τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν στο β ημίχρονο και να πιέσουν λίγο προς το τέλος χωρίς όμως να κάνουν ουσιαστικά καμία μεγάλη φάση.

Η φάση του αγώνα έγινε νωρίς στο 3ο λεπτό όταν ο Άρης έχασε αυτό που λέμε άχαστο σε διπλή ευκαιρία.

Μετά από πάσα του κορυφαίου του ΑΡΗ Μαντσίνι, ο Καμαρά πλάσαρε και με το πόδι του ο Πασχαλάκης απέκρουσε προσωρινά, στην συνέχεια της φάσης ο Εντιαγέ από πολύ κοντά  στέλνει τη μπάλα στη άδεια εστία και πάνω στη γραμμή ο Μιχαηλίδης σαν από μηχανής θεός διώχνει σε κορνερ !

Η άλλη μεγάλη φάση ήταν όταν ο Πασχαλάκης απέκρουσε πολύ δύσκολα το δυνατό σουτ του Ματέο και έσωσε για δεύτερη φορά την ομάδα του.

Στο β ημίχρονο στην αρχή μια μεγάλη ευκαιρία με τον Καμαρά και μετά μια άλλη, με κεφαλιά του αμαρκάριστου στη μικρή περιοχή Σάσα ελάχιστα άουτ,  μετά από κόρνερ, ήταν οι καλύτερες φάσεις που έγιναν από πλευράς Άρη.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε ένα σουτ άουτ του Άκπομπ στο πρώτο και ένα σουτ επίσης άουτ του Μπίσεσβαρντ στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας κορυφαίο τον τερματοφύλακά τους.

Παρ όλα αυτά λοιπόν ο προπονητής των φιλοξενούμενων μάλλον βρισκόταν σε άλλο γήπεδο και έκανε κάποιες  δηλώσεις, αφενός υποτιμητικές για τον ΑΡΗ και αφετέρου εκτός πραγματικότητας.

Πώς γίνεται να λέει ότι μια ομάδα που έχει καλύτερό της παίχτη τον τερματοφύλακά της σε ένα παιχνίδι, ότι προσπαθούσε να παίξει ποδόσφαιρο κάνοντας μισή ευκαιρία  και η άλλη να λέει ότι απλά  ήθελε να εκμεταλλευτεί τα λάθη του αντιπάλου, έχοντας 4 τουλάχιστον κλασικές ευκαιρίες παίζοντας κατά διαστήματα αρκετά επιθετικά και απ τον άξονα και απ τα άκρα.

Επίσης έχει κουράσει αυτή η «καραμέλα» περί «τελικού» για τον ΆΡΗ κάθε φορά που παίζουν ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ θέλοντας να υποτιμήσουν τον ΆΡΗ και να «ψηλώσουν» οι ίδιοι! Δηλαδή για τον ΠΑΟΚ δήθεν δεν είναι ντέρμπι αλλά ένα απλό ματς όπως τα άλλα. Μάλλον κοροϊδεύουν τον εαυτό τους αυτοί που τα λένε αυτά!

Ίσως θέλουν να δικαιολογήσουν  όχι μόνο φέτος αλλά τα πολλά  συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματά τους με τον ΆΡΗ της τελευταίας τετραετίας!  Επειδή λοιπόν «δεν είναι» ντέρμπι και «δεν τους νοιάζει» οι οπαδοί του διέλυσαν τα πάντα,  μπήκαν μέσα στη Τούμπα και διέκοψαν το παιχνίδι (0-1) του πρώτου γύρου της Super League 1.

Τέτοιες δηλώσεις δεν βοηθούν ούτε το ποδόσφαιρο ούτε τη γενικότερη ατμόσφαιρα στην πόλη. Μια ατμόσφαιρα πένθιμη και ταυτόχρονα ηλεκτρισμένη λόγω του θλιβερού γεγονότος της δολοφονίας του Άλκη!  Μια ατμόσφαιρα, που την κράτησαν  σε πολύ καλό και ήρεμο επίπεδο  οι άψογοι 12 χιλιάδες οπαδοί του ΑΡΗ που ήταν στο γήπεδο.

Μια ατμόσφαιρα που σίγουρα θέλει να γίνει καλύτερη και η  πλειοψηφία του κόσμου του ΠΑΟΚ.

Φυσικά σε αντίθεση με τον προπονητή του κανένας δε μπορεί να πει το ίδιο, και για τον αρχηγό του ΠΑΟΚ , Αντελίνο Βιερίνϊα του οποίου η ποιότητα και το ήθος κοσμεί τα ελληνικά γήπεδα . Πάντα σέβεται τον αντίπαλο και ποτέ  δεν προκαλεί με τη συμπεριφορά του.

Η συντριπτική πλειοψηφία του λαού του ΑΡΗ  τον σέβεται εκτός από κάποιους ελάχιστους που κακώς τον αποδοκίμασαν όταν άφησε τα λουλούδια για τη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη!

Απ’ την άλλη ο κ Τερζής ο υπηρεσιακός κόουτς του ΑΡΗ,  μίλησε σωστά  σεβόμενος ταυτόχρονα τον αντίπαλο του.

Από δω και πέρα ο ΑΡΗΣ που έχει 36 βαθμούς στο γήπεδο (30 τυπικά προς το παρόν), με τον νέο του προπονητή στον πάγκο πλέον, έχει τρία παιχνίδια ακόμη για να πάρει τους βαθμούς που πρέπει για να μπει καταρχάς στα πλειόφ και στη συνέχεια να  βγει και πάλι, για 4η συνεχόμενη σεζόν στην Ευρώπη.

Αν η ομάδα δικαιωθεί απ το Cas δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα για την εξάδα και φυσιολογικά η ομάδα θα είναι άνετα στη τετράδα στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Αν όχι, όλα είναι ανοιχτά και θα χρειαστούν ίσως και 3 νίκες για να μπει στην εξάδα. Σύντομα θα ξέρουμε…