ΑΡΗΣΤΟΣ

ΑΡΗΣτος: Αηδία, αλλοίωση αποτελέσματος και πρωταθλήματος – Ο Άρης ισοπέδωσε την ΑΕΚ!

Ο ΑΡΗΣτος blogάρει μετά το ντέρμπι ΑΕΚ - Άρης και σχολιάζει με καυστικό τρόπο το πώς αυτό κρίθηκε.

ΑΡΗΣτος: Ο ΑΡΗΣ ήταν ο ηθικός νικητής, ισοπέδωσε με την απόδοση του, μέσα στην έδρα της την ΑΕΚ αλλά στο «μαγικό» ελληνικό ποδόσφαιρο επικράτησε η ομάδα που «έπρεπε» με το έτσι θέλω. 1-3, 1-4 θα ήταν το σκορ αν σφύριζε κανονικός διαιτητής!

22-5 τελικές, 13-0 κόρνερ, 64-36 κατοχή μπάλας, στατιστικά υπέρ του ΑΡΗ φυσικά, που από μόνα τους δείχνουν ποια ομάδα ήταν η κυρίαρχη στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι εκτός απ’ το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ήταν αμφίρροπο, παίχτηκε γύρω και μέσα στη περιοχή της ΑΕΚ, η οποία μόνο με κάποιες αντεπιθέσεις πέρασε ελάχιστες φορές το κέντρο του γηπέδου!

Ο ΑΡΗΣ είχε τη κατοχή, τις φάσεις, δοκάρι και κόντρα στη ροή του ματς από ένα φάουλ δέχθηκε γκολ. Απ’ την άλλη ο διαιτητής Διαμαντόπουλος χάρισε κόκκινη σε παίκτη της ΑΕΚ (Ρότα) στο 17ο λεπτό (δεύτερη κίτρινη).

Σχεδόν αμέσως τον κάνει αλλαγή ο κ.Γιαννίκης και μετά το τέλος του ματς ο παίκτης της αθηναϊκής ομάδας δηλώνει ότι έγινε αλλαγή με προτροπή του 4ου διαιτητή γιατί στο επόμενο μαρκάρισμα θα αποβαλλόταν! Τι άλλο θα δούμε και θα ακούσουμε! Ο παίκτης ήταν αφοπλιστικά ειλικρινής, μάλλον λόγω του νεαρού της ηλικίας του!

Εκθέτει όμως και την διαιτησία και την ομάδα του! Ούτε στην Ουγκάντα γίνονται αυτά! Σαν να μην έφτανε αυτό ο Έλληνας διαιτητής δίνει ανύπαρκτο πέναλτι σε «βουτιά» του Μάνταλου για να «καθαρίσει» το ματς! Εκεί γέλασε το πανελλήνιο!

Ο ΑΡΗΣ πάει στα αποδυτήρια με 2 γκολ εις βάρος του αλλά δεν τα παρατάει. Μπαίνει μέσα και παίζει μονότερμα την φοβισμένη αντίπαλο του.

Πιέζει απ’ την αρχή, χάνει ευκαιρίες και σε μια φάση που ο Καμαρά περνάει σαν σταματημένο τον τελευταίο αμυντικό (Μήτογλου), ο παίκτης της ΑΕΚ τον ανατρέπει και ο διαιτητής αντί για κόκκινη δείχνει κίτρινη!

Η πρόθεση του πλέον φανερή να βοηθήσει αυτούς που τον έβαλαν να σφυρίξει. Ο Ολλανδός στο VAR δε θέλει να ξεφτιλιστεί κι άλλο, του λέει να το ξαναδεί και αναγκάζεται να βγάλει τη κόκκινη!

Ο ΑΡΗΣ συνεχίζει να πιέζει ασφυκτικά, σκοράρει με γκολάρα του Ματέο μετά από εκπληκτική σέντρα του Σούντγκρεν, και πιέζει ακόμη περισσότερο για την ισοφάριση. Στα τελευταία λεπτά χάνει μεγάλες ευκαιρίες μια με τον Καμαρά που πάνω στη γραμμή διώχνει ένας αμυντικός και με τον Σάσα που σε κeνή εστία στέλνει τη μπάλα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Η AEK αμύνεται όπως όπως, κάνει καθυστερήσεις και τελικά κρατάει το αποτέλεσμα που διαμόρφωσε η διαιτησία.

Μιλάμε για ξεκάθαρη αλλοίωση του αποτελέσματος και της βαθμολογίας του πρωταθλήματος! Είναι αστείο να παρουσιάζεται ότι αυτή η AEK διεκδικεί το πρωτάθλημα και ο AΡΗΣ όχι!

Όλη η Ελλάδα είδε ποια ήταν η καλύτερη ομάδα και ποια ομάδα έπρεπε να είναι στη κορυφή.

Το ελληνικό ποδόσφαιρο για άλλη μια φορά απέδειξε πόσο αξιολύπητο και αναξιόπιστο είναι!

Η καταγγελίες της ΠΑΕ ΑΡΗΣ για λεκτική επίθεση στ’ αποδυτήρια επί του γενικού αρχηγού της στο ημίχρονο απ’ τον ιδιοκτήτη της ΑΕΚ, και οι τηλεφωνικές απειλές του ιδίου επί του Θ. Καρυπίδη πρέπει να ελεγχθούν! Να επέμβει ο εισαγγελέας να ανοιχθούν οι τηλεφωνικές επικοινωνίες.

Πριν δύο χρόνια στον ημιτελικό κυπέλου ΑΕΚ-ΑΡΗ όλοι ξέρουν τι είχε γίνει πάλι στο ημίχρονο που άρχισε με μια ώρα καθυστέρηση.

Αηδία έχει καταντήσει το θέμα! Ως πότε θα ανέχεται το κράτος, το υπουργείο αθλητισμού, ο κ. Αυγενακης, να τριγυρίζουν μέσα στους χώρους του ΟΑΚΑ στα αποδυτήρια και να τρομοκρατούν κόσμο, μπράβοι κι άνθρωποι του υπόκοσμου υπάλληλοι της ΠΑΕ ΑΕΚ;

Ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες γίνονται πλέον αυτά!

Ο ΑΡΗΣ ζήτησε ξένο διαιτητή elite για το ντέρμπι. Το ποσό δίκαιο είχε, αποδείχθηκε 100%.

Επαιζε ο 3ος ΑΡΗΣ με τη 4η ΑΕΚ της περσινής βαθμολογίας! Και ουσιαστικά ο τρίτος της τωρινής βαθμολογίας με τη δεύτερη.

Ο ΑΡΗΣ τα τρία τελευταία χρόνια βγαίνει άνετα Ευρώπη, είναι ομάδα κορυφής και δίκαια ζητάει ξένους διαιτητές.

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω! Ολη η Ελλάδα είδε τι έγινε και κατάλαβε.

Η καλύτερη ομάδα, η ομάδα που δικαιούταν 100% τη νίκη ήταν ο ΑΡΗΣ. Ο θεός του πολέμου με την εμφάνιση αυτή μπορεί να λέει ότι αυτή είναι η ομάδα που μπορεί να διεκδικήσει τον τίτλο! Και όχι φυσικά η ΑΕΚ, που ήταν μια ομάδα αδύναμη που θύμιζε ομάδα που παίζει για να «κλέψει» ένα αποτέλεσμα που θα την βοηθήσει να κρατηθεί στη κατηγορία! Αυτή είναι η αλήθεια του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ!

Το Ελληνικό ποδόσφαιρο είναι κλινικά νεκρό εδώ και καιρό και στο ΟΑΚΑ απλά επιβεβαιώθηκε το γεγονός!

Μοναδική ελπίδα είναι να συνεχίσει τη προσπάθεια του ο θεός του πολέμου κόντρα σε όλους, να τους εκθέτει και να τους ξεφτιλίζει.
Αξίζουν συγχαρητήρια οι παίχτες και ο προπονητής του ΑΡΗ για τη προσπάθεια.

Αυτά τα παιχνίδια συσπειρώνουν τον λαό και δυναμώνουν την ομάδα. Η συνέχεια είναι δύσκολη αλλά ανήκει στον ΆΡΗ!