ΑΡΗΣΤΟΣ

ΑΡΗΣτος: Ακλόνητο φαβορί ο Άρης για την έξοδο στην Ευρώπη – Ο Μπούργος απέδειξε πως δεν έχει κολλήματα

Ο ΑΡΗΣτος γράφει για τη μεγάλη νίκη του Άρη στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ.

Τεράστιος ο ΑΡΗΣ πήρε μεγάλο διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ απέναντι στη φορμαρισμένη ΑΕΚ όπως έδειξε τη προηγούμενη αγωνιστική στο Καραϊσκάκη!

Σε ένα ματς διαφήμιση για το ελληνικό ποδόσφαιρο, πραγματικό ντέρμπι-ματσάρα, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω με μεγάλη ταχύτητα, σε ένα τρελό ρυθμό, πρωτόγνωρα τρελό για τα ελληνικά δεδομένα , οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν η κάθε μία το δικό της παιχνίδι στην άλλη με τη ζυγαριά να γέρνει προς τη μεριά του Θεού του πολέμου!

Ο Θεός του πολέμου ο οποίος τελευταία χρόνια δημιουργεί μια πολύ καλή παράδοση στην Αθήνα με την ΑΕΚ έχοντας περισσότερες νίκες απ’ την αντίπαλο του!

Ένας ΑΡΗΣ καταπληκτικός ένας ΑΡΗΣ συγκεντρωμένος, ψυχωμένος, ταχύτατος ένας ΑΡΗΣ που έπαιξε όπως ακριβώς θέλουν οι χιλιάδες οπαδοί του πήρε δικαιότατα μια πολύ μεγάλη νίκη η οποία ίσως αποδειχθεί καθοριστική για τη κατάκτηση τουλάχιστον της τρίτης θέσης.

Ο Χέρμαν Μπούργος έδειξε ότι είναι ένας κόουτς που γνωρίζει πολύ καλά το αντικείμενο που λέγεται ποδόσφαιρο! Ένας κόουτς που δεν έχει κολλήματα ούτε με συστήματα ούτε με ονόματα , ένας κόουτς που δεν φοβάται να ρισκάρει για να πετύχει αυτό που θέλει η ομάδα δηλαδή τη νίκη!

Με τα Γιάννενα ρίσκαρε ένα νέο σύστημα έχασε ένα ημίχρονο κατάλαβε το λάθος του το διόρθωσε αλλά λόγω ατυχίας δεν πήρε τη νίκη! Στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ , έπαιξε με το σύστημα που ήξεραν οι παίχτες όλη τη χρονιά, αλλά με παίχτες πιο φρέσκους και κυρίως πιο γρήγορους!

Με δεδομένη την σημαντική απουσία του βασικού για 33 ματς Μπράμπετς, έβαλε στη θέση του τον έμπειρο Μπεναλουάν μαζί με τον φοβερό και χθες Φαμπιάνο και από κει και πέρα άφησε στο πάγκο Σούντργκεν Γκάμα Εντιαγέ για να βάλει τον γρήγορο και πιο επιθετικογενή μπακ Εμπακατά αλλά και τον ταχύτατο και τεχνίτη 22χρονο Λουίς Πάλμα (αντί του Ματέο Γκαρσία που θα περίμεναν πολλοί) που μαζί την επιστροφή στην εντεκάδα του υπερηχητικού Μαντσίνι και του πάντα δυνατού και γρήγορου Καμαρά , του επίσης ταχύτατου και έμπειρου Ιτούρμπε έστησε μια εντεκάδα ιδανική, κόντρα στην αργή μεσοαμυντική λειτουργία της αντιπάλου με αποκλειστικό στόχο τη νίκη!

Ο μεγάλος ΑΡΗΣ λοιπόν έδειξε απ’ τα πρώτα λεπτά τα δόντια του παίζοντας ανοιχτά στο χώρο, φουλ επιθετικά και ειδικά όταν έβγαινε στη κόντρα οι αντεπιθέσεις του ήταν φαρμάκι!

Με έναν εκπληκτικό Μαντσίνι να κάνει ότι θέλει τους αντιπάλους του(τον σταματούσαν μόνο με φάουλ ειδικά όταν έβρισκε χώρο) και τους Καμαρά μαζί με την ευχάριστη έκπληξη του Μπούργος τον πιτσιρικά απ’ την Ονδούρα , Λουίς Πάλμα να κάνουν με την τεχνική και την ταχύτητα τους άνω κάτω την άμυνα της ΑΕΚ!

Ο πολύ καλός για μια ακόμη φορά Ματίγια εκτέλεσε τέλεια ένα φάουλ και υποχρέωσε τον Τσιντώτα να κάνει μια μεγάλη απόκρουση στέλνοντας τη μπάλα με υπερένταση σε κόρνερ. Από αυτό το κόρνερ έγινε και το 0-1.

Το σκορ λοιπόν άνοιξε στο 20, ο Λουις Πάλμα με κοντινή κεφαλιά μετά από το κόρνερ του Ιτούρμπε και αυτό έδωσε ακόμη καλύτερη ψυχολογία και αυτοπεποίθηση στους παίχτες του Μπούργος!

Παρ’ όλο όμως που δέχθηκαν σε 8 λεπτά την ισοφάριση, με ένα φοβερό η αλήθεια είναι γκολ του Ρότα, με ένα άπιαστο σουτ αρκετά έξω απ’ την περιοχή, οι παίχτες του Χέρμαν Μπούργος δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό!

Στο β ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε λίγο καλύτερα, πίεσε χωρίς όμως να κάνει τη μεγάλη φάση.

Ο ΑΡΗΣ σιγά σιγά ισορρόπησε και έγινε και πάλι πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις! Πάλι μετά από κόρνερ έγινε το 1-2 και πάλι με κοντινή κεφαλιά αυτή τη φορά απ’ τον Σάσα.

Η ΑΕΚ έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και δεν είχε τίποτε σπουδαίο εκτός το φάουλ του μοναδικού ίσως επικίνδυνου παίχτη της Λιβάι Γκαρσία στο δοκάρι.

Αντίθετα ο ΑΡΗΣ ήταν αυτός που είχε τις κλασικές μεγάλες ευκαιρίες με τον Μαντσίνι τον Καμαρά και τον Μπερτόγλιο. Μπερτόγλιο και Ματέο Γκαρσία Ντουκουρέ που μπήκαν σαν αλλαγές κράτησαν μπάλα και ήταν κι αυτοί αρκετά δραστήριοι.

Φαινόταν ότι πιο εύκολα θα γινόταν το 1-3 παρά το 2-2 άσχετα αν η ΑΕΚ είχε κατοχή της μπάλας όμως χωρίς ουσία! Το ματς έληξε στο 99 ( ! ) από έναν πραγματικά πολύ καλό διαιτητή που ήταν κοντά στις φάσεις και σφύριξε άριστα!

Ενώ αρχικά ήταν 5 τα λεπτά των καθυστερήσεων έδειξε 6 λεπτά, μάλλον του άρεσε το ματς και είπε να κρατήσει αλλά 3! Άλλη εξήγηση δεν υπάρχει!

Ο Σκωτσέζος ρέφερυ έκανε ρεσιτάλ διαιτησίας δείχνοντας στους Έλληνες διαιτητές πως πρέπει να σφυρίζουν! Όλοι θυμούνται πως έχασε ο ΑΡΗΣ στο ΟΑΚΑ στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος!

Ο Θεός του πολέμου πλέον είναι μόνος στη τρίτη θέση και βλέπει με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια. Νίκες όπως αυτή στο ΟΑΚΑ τον καθιερώνουν ακόμη περισσότερο στη συνείδηση όλης της φίλαθλης Ελλάδας ότι είναι πλέον ακλόνητο φαβορί για την έξοδο στην Ευρώπη!

Η τέταρτη συνεχόμενη ευρωπαϊκή έξοδος είναι δική του υπόθεση είναι κοντά αλλά δεν είναι ακόμη σίγουρη. Υπάρχουν αλλά 6 παιχνίδια! Σειρά έχει το ντέρμπι με τον συμπολίτη!

Ένα τέτοιο ντέρμπι είναι πάντα ένα ιδιαίτερο παιχνίδι που συνήθως το κερδίζει αυτός που το θέλει περισσότερο και….ο νοών νοείτω… Ραντεβού στο Βικελίδης…