Ο Μάνος Ανδρουλάκης σχολιάζει

Παναθηναϊκός - Ξάνθη: Αν δεν έχεις γκολτζή, δεν προκόβεις...
Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Στις 11 Αυγούστου, δημοσιεύθηκε ένα blog στο Sportime.

«Ζητείται ανταγωνισμός στο «κουτί», ήταν ο τίτλος του και το νόημα αφορούσε στην έλλειψη γκολτζή πλην του Φεντερίκο Μακέντα.

Χθες ο Παναθηναϊκός είχε συντριπτική κατοχή (72%) και 6 τελικές περισσότερες (10-4). Όλα καλά μέχρι εδώ για την ομάδα του Γιώργου Δώνη.

Το πρώτο πρόβλημα αφορά στο γεγονός ότι οι προσπάθειες εντός στόχου ήταν 3-1, δηλαδή οι «πράσινοι» δεν υποχρέωναν συχνά σε επεμβάσεις τους αντιπάλους.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού στο α’ ημίχρονο ήταν πολύ καλή με μοναδική παραφωνία τον Δημήτρη Κολοβό, ο οποίος επιλέχθηκε σε ρόλο επιθετικού.

Τέσσερις επιθετικούς είχε στον πάγκο ο Γιώργος Δώνης.

Προφανώς ο Φεντερίκο Μακέντα δεν ήταν εντελώς έτοιμος, εν τέλει όμως έπαιξε 50 λεπτά (με τις καθυστερήσεις).

Δεν θα μπορούσε να αρχίσει βασικός και να παίξει έστω για ένα ημίχρονο;

Εν πάση περιπτώσει, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε απειλητικός στις στημένες φάσεις, ενώ ο Γκίας Ζαχίντ έκανε πολύ καλή εμφάνιση για δεύτερο σερί ματς.

Εκτός από δημιουργός, μάλιστα, λίγο έλειψε να γίνει και σκόρερ, όμως ο διαιτητής Κομίνης είχε αντίθετη (και πιθανώς λανθασμένη) άποψη, αφού μετά τη χρήση VAR είπε «no goal».

Παναθηναϊκός – Ξάνθη: Βίοι αντίθετοι

Παραδόξως, παρά την αντικατάσταση του Κολοβού, το «τριφύλλι» ήταν νωθρό σε μεγάλα διαστήματα του β’ ημιχρόνου.

Ούτε ο Μακέντα ήταν ιδιαίτερα απειλητικός ούτε ο Περέα.

Πίσω στο blog της 11ης Αυγούστου. Είχε γραφτεί με το σκεπτικό ότι ο Ιταλός θα βρίσκει δίχτυα, όμως μέχρι τώρα το έχει κάνει μόνο με πέναλτι.

Άρα εκ του αποτελέσματος το blog είχε ένα βασικό λάθος. Ο Παναθηναϊκός δεν χρειαζόταν ανταγωνισμό στο «κουτί». Χρειαζόταν γκολτζή.

ΥΓ: Πολλά «μπράβο» στην Ξάνθη, τρομερή αμυντική λειτουργία, απειλητική και ουσιαστική στην κόντρα, έχει χτίσει μία απίστευτη παράδοση στην Αθήνα κόντρα στο «τριφύλλι»

Παναθηναϊκός – Ξάνθη 0-1: «Έμφραγμα» και πρωτιά!

Παναθηναϊκός – Ξάνθη: Λάθος στο λάθος και πάλι λάθος!