ENGINE POWER

Ο Valentino Rossi εξασφαλίζει πόντους επιστροφής στο Hockenheim GT World Challenge Europe Sprint Cup

Ο Valentino Rossi της ομάδας WRT BMW M4 GT σημείωσε βαθμούς σε δύο αγώνες στο Hockenheim στο GT World Challenge Europe Sprint Cup

Ο Valentino Rossi σημείωσε βαθμούς σε δύο αγώνες στο Hockenheim στο GT World Challenge Europe Sprint Cup.

Ο Rossi και ο συμπαίκτης του Maxime Martin τερμάτισαν όγδοοι και έβδομοι στα δύο σπριντ διάρκειας μιας ώρας στη Γερμανία.

Στο GP προκρίθηκε στην ισχνή 35η θέση σε 41 αυτοκίνητα το πρωί του Σαββάτου. Αλλά απέφυγε μια σειρά από περιστροφές και συντριβές και, μέσα σε λίγους αρχικούς γύρους, έκανε 10 θέσεις στον Αγώνα 1.

Παρέδωσε καθήκοντα στον Martin, ο οποίος έφερε στο σπίτι της την ομάδα WRT BMW M4 GT3 27 θέσεις πιο μπροστά από ό,τι ξεκίνησαν.

Ο Martin πάλεψε από την όγδοη θέση μέχρι την P3 στο αρχικό stint του Race 2, αλλά ο Rossi έχασε αργότερα χρόνο κατά τη διάρκεια ενός αργού pitstop.

Αναγκάστηκαν να συμβιβαστούν με το P7. Το πρωτάθλημα επιστρέφει σε δύο εβδομάδες στη Βαλένθια, μια πίστα που γνωρίζει πολύ καλά ο θρύλος των δύο τροχών.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΥΝΗΜΜΕΝΟΥ Valentino-Rossi-secures-point-scoring-comeback-drive-at-Hockenheim-GT-World-Challenge-Europe-Sprint-Cup-2023

Συγκεκριμένα στο Hockenheim… Η BMW στο Pro Cup Podium στο Hockenheim, κερδίζει το Gold Cup

Ήταν μια προκλητική σεζόν για τις ομάδες BMW που αγωνίστηκαν στη σεζόν Fanatec GT World Challenge Europe Sprint Cup, καθώς η ισορροπία των επιδόσεων δεν ήταν ευνοϊκή για την M4 GT3 σε πολλές από τις πίστες του προγράμματος. Παρά τις προκλήσεις, η ομάδα WRT ανέβασε μια BMW στο βάθρο στην κορυφαία κατηγορία Pro Cup και κέρδισε την κατηγορία Gold Cup στον πρώτο αγώνα στο Hockenheim και τερμάτισε στην πρώτη πεντάδα στον δεύτερο αγώνα.

Οι BMW ήταν εκτός του ρυθμού των κορυφαίων στην πρόκριση και στους δύο αγώνες στο Hockenheim. Στην πρόκριση για τον πρώτο αγώνα, η ταχύτερη BMW ήταν η #32 συμμετοχή των Charles Weerts και Dries Vanthoor, αλλά ήταν αρκετά καλές μόνο για τη δέκατη θέση και ήταν οκτώ δέκατα από την pole της Lamborghini #60. Στα προκριματικά για τον δεύτερο αγώνα, ο ταχύτερος BMW Maxime Martin στο αυτοκίνητο #46 που μοιράζεται με τον Valentino Rossi. Ο Μάρτιν ήταν έβδομος ταχύτερος και ήταν περίπου μισό δευτερόλεπτο μακριά από το pole time του Audi #40. Η #30 BMW M4 GT3 των Niklas Krütten και Calan Williams ήταν η δεύτερη ταχύτερη στην κατηγορία Gold Cup.

Στον πρώτο αγώνα, ο Weerts και ο Vanthoor μπήκαν στην πρώτη πεντάδα του μονοθεσίου #32 και έφτασαν στην τέταρτη θέση προς το τέλος του αγώνα. Κατατάχθηκαν στην τέταρτη θέση στον τερματισμό, αλλά ένα πέναλτι που επιβλήθηκε στη Ferrari που τερμάτισε μπροστά τους (για επαφή με τον Vanthoor), οδήγησε στην τρίτη θέση στο βάθρο για τους Weerts και Vanthoor, πίσω από το νικητήριο #40 Audi και το δεύτερη θέση #12 Audi. Η #30 BMW των Krütten και Williams είχε έναν δυνατό αγώνα, τερματίζοντας πέμπτη γενικής και πρώτη στην κατηγορία Gold Cup. Ο Maxime Martin και ο Valentino Rossi είχαν επίσης έναν καλό αγώνα αφού ξεκίνησαν από την 36η θέση, με τους δύο να καταλαμβάνουν αρκετές θέσεις στις θέσεις τους για να τερματίσουν έκτος στο Pro Cup.

Στον δεύτερο αγώνα, το #32 των Weerts και Vanthoor ήταν για άλλη μια φορά η BMW στην πρώτη θέση, αλλά μπόρεσε να φτάσει μόνο στην πέμπτη θέση, καθώς ο αγώνας κέρδισε η κορυφαία Mercedes και η Audis τερμάτισε δεύτερη και τρίτη. Η #46 BMW των Rossi και Martin τερμάτισε στην έβδομη θέση, ενώ η #30 των Krütten και Williams που κέρδισε τον πρώτο αγώνα είχε κάποια προβλήματα με τα ελαστικά και τερμάτισε στην 31η γενική.

Μετά το Σαββατοκύριακο του Χόκενχαϊμ, οι Weerts και Vanthoor ήταν στην τρίτη θέση στο πρωτάθλημα Pro Cup. «Καταφέραμε να εξασφαλίσουμε ένα βάθρο και μια πέμπτη θέση εδώ, παρόλο που δεν είχαμε τον ρυθμό ορισμένων από τους ανταγωνιστές μας όλο το Σαββατοκύριακο», δήλωσε ο Weerts. «Η ομάδα έκανε εξαιρετική δουλειά, αξιοποιώντας στο έπακρο τις ευκαιρίες που έχουμε στη διάθεσή μας εδώ και διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες μας για το πρωτάθλημα». Με τη νίκη τους στον πρώτο αγώνα, οι Krütten και Williams κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα του πρωταθλήματος στην κατηγορία Gold Cup.

Ο Calan Williams (αριστερά) και ο Niklas Krütten γιορτάζουν μια νίκη στον αγώνα τους στο Gold Cup.

Οι επόμενοι γύροι της σεζόν GT World Challenge Europe Sprint Cup θα πραγματοποιηθούν στην πίστα της Βαλένθια στην Ισπανία το Σαββατοκύριακο 15-17 Σεπτεμβρίου. — Ντέιβιντ Χάουτερ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Valentino Rossi εξασφαλίζει πόντους επιστροφής στο Hockenheim GT World Challenge Europe Sprint Cup», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.